Roman Polański dwa lata temu został wykluczony z grona Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Członkowie organizacji odpowiedzialnej za Oscary 18 maja 2018 drogą głosowania zdecydowali, że nie chcą w swoich szeregach dwóch osób: Billa Cosby'ego i właśnie Polańskiego. W uzasadnieniu podano brak przestrzegania przez mężczyzn standardów etycznych. Prawnik Polaka pod koniec kwietnia 2019 złożył pozew sądowy w tej sprawie informując, że reżyser został usunięty bez jakiegokolwiek ostrzeżenia.

Roman Polański przegrał w sądzie

Sprawę Romana Polańskiego rozstrzygnięto dopiero 25 sierpnia 2020 roku - Sąd Najwyższy w Los Angeles odrzucił pozew reżysera, który prawdopodobnie nie będzie odwoływał się od wyroku.

Przypomnijmy, że Polański w 1977 roku został oskarżony o gwałt na 13-letniej Samancie Geimer, za co groziło mu nawet 50 lat więzienia. Reżyser przyznał się do winy, spędził półtora miesiąca w areszcie i poszedł na ugodę z sądem. W obawie niedotrzymania warunków umowy przez sąd, Polański zbiegł z USA do Francji przed ogłoszeniem wyroku.