Roman Polański zdobył Srebrnego Lwa w Wenecji za film "Oficer i szpieg". Jest to druga co do ważności nagroda przyznawana na tym festiwalu filmowym, zwana też Wielką Nagrodą Jury. W imieniu reżysera statuetkę w Wenecji odebrała jego żona, Emmanuelle Seigner. Jest ona również jedną z gwiazd filmu "Oficer i szpieg". Złotego Lwa otrzymał zaś "Joker" Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem w roli głównej. Nagrodzono także najnowszy film Jana Komasy, reżysera m.in. "Miasta 44" i "Sali samobójców" - jego "Boże Ciało" otrzymało statuetkę Europa Cinemas Label, czyli organizacji zrzeszającej ponad tysiąc europejskich kin. Film Komasy nagrodzono owacją na stojąco.

"Oficer i szpieg" Romana Polańskiego to oparta na faktach historia Alfreda Dreyfusa, francuskiego kapitana żydowskiego pochodzenia, który został niesłusznie oskarżony o zdradę stanu i skazany na dożywotnie więzienie na Wyspie Diabelskiej, u wybrzeży Gujany Francuskiej. Zdaniem niektórych krytyków jest to bardzo osobisty film Polańskiego, będący wyraźnym odniesieniem do sprawy oskarżenia reżysera o gwałt, która ciągnie się od 1978 roku. Choć Polański przyznał się do winy, odbył zasądzoną karę w więzieniu w Chino, a ofiara gwałtu publicznie mu przebaczyła, sprawa chyba nigdy nie dobiegnie końca. Film tuż po premierze w Wenecji dostał świetne recenzje, chwalono zarówno reżysera, jak i aktorów.

Roman Polański nie mógł odebrać Srebrnego Lwa osobiście, gdyż Wenecja ma podpisaną z USA umowę ekstradycyjną. Reżyser obawiał się więc deportacji do Stanów Zjednoczonych. Dlatego statuetkę w jego imieniu odebrała Emmanuelle Seigner.

"Oficer i szpieg" Polańskiego - ZWIASTUN

"Joker" wygrał Festiwal Filmowy w Wenecji 2019

Złoty Lew dla filmu "Joker" chyba nikogo nie zaskoczył. Od pierwszego pokazu w Wenecji mówiło się, że jest to dzieło wybitne. W tym momencie w najpopularniejszym serwisie filmowym na świecie - imdb.com - "Joker" ma 9,6 w 10-stopniowej skali oceny. To wielki triumf reżysera, Todda Phillipsa, ale także aktora, Joaquina Phoenixa.

Festiwal Filmowy w Wenecji 2019 - laureaci głównych nagród

Złoty Lew: "Joker"

Srebrny Lew: "Oficer i szpieg"

Najlepszy reżyser: Roy Andersson

Najlepsza aktorka: Ariane Ascaride

Najlepszy aktor: Luca Marinelli

Nagroda FIPRESCI: "Oficer i szpieg"

Złoty Lew za całokształt twórczości: Pedro Alodovar, Julie Andrews