Romuald Lipko, współzałożyciel Budki Suflera, zmaga się z rakiem. To Budka Suflera poinformowała na swojej stronie na Facebooku, że kompozytor walczy z chorobą nowotworową. W emocjonującym wpisie zespół opisał trudności z jakimi spotykał się gitarzysta basowy i poprosił fanów o wsparcie dla ciężko chorego muzyka. 69-latek usłyszał diagnozę w czerwcu i obecnie znajduje się w klinice w niemieckim Magdeburgu, która jest jedynym miejscem na świecie, gdzie lekarze zajmują się typem nowotworu, na który choruje muzyk. 

Romuald Lipko choruje na raka

O walce z rakiem Romualda Lipki napisał zespół Budka Suflera na swoim Facebooku. Według ich relacji kilka tygodni temu muzykowi postawiono wstępną diagnozę. Od tamtego czasu przebywał w kilku szpitalach m.in. w Lublinie, Kazimierzu, warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. Członkowie zespołu są w stałym kontakcie z kompozytorem:

Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Pomimo ciężkich chwil, multiinstrumentalista ma pozytywne nastawienie i z chęcią "mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach". 

Kim jest Romuald Lipko prywatnie?

Romuald Lipko urodził się 3 kwietnia 1950 roku. Ukończył podstawową szkołę muzyczną a z liceum muzycznego został wydalony za udział w programie telewizyjnym. Od początku lat 70. był basistą, a później głównie klawiszowcem i kompozytorem w zespole Budka Suflera. W 1978 roku przejął rolę lidera po odejściu wokalisty Krzysztofa Cugowskiego. Jego płyta "Nic nie boli, tak jak życie" wydana w 1997 roku, sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

Muzyk napisał wiele piosenek dla znanych polskich wokalistek m.in. dla Anny Jantar, Urszuli, Ireny Jarockiej, Zdzisławy Sośnickiej, Izabeli Trojanowskiej, Barbary Sikorskiej i Ireny Santor. W 2015 roku założył zespół Romuald Lipko Band, w skład którego weszli m.in. Izabela Trojanowska, Felicjan Andrzejczak oraz Grzegorz Wilk.