Rozdanie nagród magazynu Gala to jedno z najważniejszych wydarzeń towarzyskich roku. Nic więc dziwnego, że tego jesiennego, listopadowego wieczoru największe polskie gwiazdy gromadzą się w Ufficio Primo (początkowo Róże Gali odbywały się w Teatrze Wielkim) w Warszawie. W tym roku po raz 14. członkowie kapituły oraz czytelnicy Gali wybiorą zwycięzców wśród nominowanych twórców. Przypominamy historię plebiscytu Róże Gali.

Róże Gali 2016

Co to są Róże Gali? To coroczny plebiscyt magazynu Gala, w którym w określonych kategoriach wybierani są najważniejsi twórcy minionego rooku. W tym roku w kapitule zasiedli: Anna Zejder-Ibisz, Zbigniew Wodecki, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Prokop oraz Katarzyna Bonda, a gwiazdy nominowano w kategoriach: muzyka, film, teatr, online, media, książki. Istnieje również specjalna nagroda, tak zwana Róża Róż, którą redakcja przyznaje dla osób o nieprzeciętnych dokonaniach – w 2014 roku otrzymała ją Anna Dymna, a na Różach Gali 2015 ksiądz Jan Kaczkowski oraz Emma Kiworkowa.W tym roku Róże Gali 2016 odbędą się 21 listopada w Ufficio Primo.  Przypomnijmy, jak Róże Gali przebiegały w poprzednich latach.

Róże Gali 2002-2007

Początki zawsze bywają trudne. Niby czerwony dywan, ale ówczesne stylizacje całkowicie oddają styl polskich gwiazd w tej epoce. Wówczas Róże Gali swoją obecnością uświetniły najpiękniejsze pary w rodzimym show-biznesie – Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska czy Karolina Malinowska i Olivier Janiak. Kreacje nie były co prawda odświętne, ale warto o niektórych wspomnieć. Jeansy Koroniewskiej nie były najlepszym wyborem, ale na taki sam strój zdecydowała się również Dominika Ostałowska. Patrząc na kreacje w tych latach na Różach Gali, w 2004 roku Martyna Wojciechowska po raz pierwszy i po raz ostatni pojawiła się w kolorowej kreacji (gwiazda tego wieczoru zawsze prezentuje się w czerni, ale w 2004 rok mieliśmy okazję podziwiać ją w brązowym komplecie). Obyło się jednak bez większych wpadek i wielkich komplikacji, a wieczór z pewnością był godny zapamiętania.

Róże Gali 2008-2015

Z roku na rok organizatorzy udoskonalali swoje dzieło. Weźmy pod lupę choćby kategorie, w jakich nominowani byli twórcy. W 2009 roku podczas 7. Plebiscytu Róż Gali mieliśmy cztery kategorie: Piękni zawsze, Piękne pary, Piękne debiuty oraz Piękni w sieci. Z kolei w 2013 roku były to kategorie: Film, Muzyka, Książka, Debiut, Media oraz Teatr. Rok później zlikwidowano jedynie kategorię Debiut, na miejsce której w 2015 roku stworzono nową kategorię - Online. Do tej pory statuetki Róż Gali przyznawano osobowościom i twórcom – gwiazdom, które wyróżniły się na tle innych w mijającym roku. Podstawą wyróżnienia była popularność danej gwiazdy, zaistnienie w polskim show-biznesie. Dopiero od ósmej odsłony plebiscytu ( czyli Róże Gali 2010) magazyn Gala zdecydował się wyróżnić artystów ze względu na ich szczególne dokonania. Wówczas w Kapitule Róż Gali zasiedli: Krystyna Kofta, Katarzyna Figura, Dorota Wellman, Rinke Rooyens, Mateusz Kirstein oraz Izabela Bartosz, a nagrody przyznane zostały w kategoriach: Film, Teatr, Muzyka, Literatura, Media, Debiut oraz Nagroda Specjalna redakcji. 

Róże Gali: ciekawostki

Róże Gali to jednak nie tylko wręczanie statuetek, ale także występy największych gwiazd polskiej sceny muzycznej - w 2011 roku w wieczornej gali uczestniczyć mogli także widzowie telewizyjnej Dwójki, która transmitowała uroczystość. Galę poprowadzili Tomasz Kammel oraz Agnieszka Szulim, a wieczór uświetnił występ Kayah. Podczas Róż Gali 2015 genialny występ dała Edyta Górniak. Najbardziej uroczyste były jednak te momenty, kiedy laureaci otrzymywali „różane” statuetki, którymi uhonorowali ich czytelnicy GaliKrystyna Janda została nagrodzona owacją na stojąco i w tym momencie nie tylko w jej oczach zakręciły się łzy.  

Jak co roku na Różach Gali wręczamy nagrodę specjalną. Dwa lata temu statuetkę w tej kategorii otrzymała Anna Dymna za swój wkład w pomoc niepełnosprawnym i potrzebującym.  Nagrodę specjalną Róż Gali 2015 otrzymały aż dwie osoby! Pierwsza statuetka trafiła do rąk Emmy Kiworkowej, założycielki Fundacji Wiewiórki Julii, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem stomatologicznym dzieci w całej Polsce.  Drugą nagrodę specjalną otrzymał ks. Jan Kaczkowski, twórca Puckiego Hospicjum św. Ojca Pio. Ksiądz Kaczkowski został nagrodzony za prowadzoną od lat, pomimo ciężkiej choroby, działalność charytatywną. Wzruszającym momentem była z pewnością ubiegłoroczna przemowa Martyny Wojciechowskiej, która otrzymała Różę Gali 2015 w kategorii Online. Gwiazda niestety ze względu na stan zdrowia nie mogła osobiście odebrać statuetki, ale specjalnie dla swoich fanów nagrałą wzruszający filmik. 

Róże Gali 2016

W tym roku po raz 14. odbędzie się plebiscyt Róż Gali. Statuetki mogą otrzymać wybitni twórcy aż w sześciu kategoriach: Muzyka, Film, Teatr, Książka, Media oraz Online. Głosowanie odbyła się za pomocą smsów (w kategorii online można oddać głos przez oficjalną stronę Róż Gali. Prezentujemy całą listę nominowanych: 
Kategoria film: Agata Kulesza, Andrzej Seweryn, Maja Ostaszewska, Łukasz Simlat, Wojciech Smarzowski 

Kategoria media: Marcin Gortat, Kora Jackowska, Program Nasz nowy dom, Piotr Kraśko, Serial Artyści 

Kategoria książki: Anna Fryczkowska, Katarzyna Grochola, Anna Dziewit-Meller, Filip Springer, Grażyna Plebanek 

Kategoria muzyka: Taco Hemingway, Dawid Podsiadło, Monika Brodka, Margaret i Matt Dusk, Ania Dąbrowska 

Kategoria online: Magda Gessler, Maciej Stuhr, Małgorzata Rozenek-Majdan, Michał Szpak, Krystyna Janda 

Kategoria teatr: Małgorzata Kożuchowska, Mariusz Treliński, Agata Buzek, Ewa Kasprzyk, Wojciech Zieliński 

Zobaczcie w naszej galerii, jak gwiazdy prezentowały się na Różach Gali w minionych latach.