W warszawskim Ufficio Primo trwa właśnie gala finałowa 15. plebiscytu Róże Gali. W tym roku nominowaliśmy twórców w sześciu kategoriach: film, muzyka, książki, media, teatr oraz online. Ponadto zostały przyznane też dwie nagrody specjalne – Róża Gali za działalność charytatywną, która trafiła do Jurka Owsiaka oraz Róża Gali za całokształt twórczości, którą odebrała właśnie Krystyna Janda.

Krystyna Janda – kim jest?

Krystyna Janda jest absolwentką warszawskiego Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Zadebiutowała już w czasie studiów rolą Maszy Kułyginy w dramacie "Trzy siostry" Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Telewizji w 1974.

Po raz pierwszy na ekranie pojawiła się w 1973 r. w serialu "Czarne chmury" jako dziewczyna tańcząca na chłopskim weselu, ale dopiero rola Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru" (1976) była przełomem w jej karierze aktorskiej. Krystyna Janda przez lata swojej kariery grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach – oprócz Człowieka z marmuru – Człowiek z żelaza, Przesłuchanie, za które na festiwalu w Cannes zdobyła Złotą Plamę w 1989 roku, oraz Kochankowie mojej mamy.

Krystyna Janda – pasmo sukcesów

Żywiołem Krystyny Jandy na co dzień jest jednak teatr. Zagrała w nim około 60 ról od antyku przez Szekspira do współczesnego repertuaru teatralnego polskiego i światowego. Na swoim koncie sukcesy właściwie we wszystkich gatunkach scenicznych. Największym sukcesem była jej "Medea" Eurypidesa. Zagrała też około 45 ról od klasycznych do współczesnych w Teatrze Telewizji i kolejne 50 ról w filmach fabularnych.

Krystyna Janda jest laureatką wielu nagród przyznawanych w Polsce, jak i na świecie. Za rolę w filmie "Przesłuchanie" otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka – Srebrną Muszlę w San Sebastián. Za rolę w filmie niemiecko-francuskim Laputa knerii Helmy Sanders-Brahms została nagrodzona na festiwalu w Montrealu.

Krystyna Janda – pionierka na scenie teatralnej

Jako jedna z pierwszych w 2005 roku podjęła się stworzenia własnego, prywatnego teatru w Warszawie, Teatru Polonia. Jest również fundatorką i Prezesem Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. 16 stycznia 2010 roku Fundacja Krystyny Jandy na rzecz Kultury świętowała otwarcie nowej sceny nazwanej Och-Teatr, mieszczącej się w Warszawie przy ulicy Grójeckiej w sali dawnego kina „Ochota”.

Dziś wieczorem odebrała Specjalną Róże Gali za całokształt twórczości artystycznej: zarówno tej filmowej, jak i teatralnej. Aktorka, która jest gwiazda z okładki najnowszego magazynu Gala nie kryła wzruszenia i wdzięczności. Co powiedziała odbierając nagrodę? Gwiazda przyznała, że pomimo tego, że ma już na koncie kilka Róż Gali, to ta jest dla niej najważniejsza, bo otrzymała ją w momencie, gdy wsparcie jest dla niej potrzebne jak nigdy dotąd.

Laureatce serdecznie gratulujemy i życzmy jeszcze wielu sukcesów: zarówno  kinie, jak i w teatrze!