Szczepan Twardoch jest Ślązakiem, mieszka we wsi Pilchowice. Ukończył socjologię na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Publikował w „Życiu”, „Opcjach”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i Cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej”, „Arcanach”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” jako niezależny publicysta. Był też redaktorem działu literackiego dwumiesięcznika „Christianitas” oraz felietonistą „Polityki” i „Wysokich Obcasów Extra”.

Szczepan Twardoch - kim jest?

W 2013 roku Szczepan Twardoch został laureatem Paszportu Polityki za rok 2012 w kategorii literatura. Nagrodę otrzymał za swoją najgłośniejszą do tej pory powieść „Morfina”. Powieść ta znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike 2013 i dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2013 oraz nominację do Prix du Livre Européen 2015. W 2014 wyszła kolejna jego książka „Drach”, która znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2015 i zdobyła niemiecką nagrodę literacką Brücke Berlin 2016.

Szczepan Twardoch - historia sukcesu

W 2017 pisarz był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za powieść „Król”. Ta sama powieść zwróciła uwagę kapituły nagród Róże Gali, za którą autor został nominowany w tegorocznym plebiscycie i finalnie go wygrał, pokonując tym samym takich pisarzy jak Małgorzata Kalicińska, Ziemowit Szczerek, Jerzy Pilch i Joanna Bator. Nagrodę odebrał z rąk Alicji Resich-Modlińskiej.

Szczepanowi Twardochowi serdecznie gratulujemy!