Zygmunt Miłoszewski zdobywcą Róży Gali w kategorii Literatura. Wszystkich zdobywców Róż Gali 2018 poznaliśmy w poniedziałek, 19 listopada podczas uroczystej gali w Ufficio Primo w Warszawie. W kategorii Literatura kapituła plebiscytu wyróżniła właśnie Zygmunta Miłoszewskiego, który był nominowany w tej kategorii wraz z Wojciechem Chmielarzem, Grzegorzem Kaplą, Olgą Tokarczuk i Vincentem Severskim. O tym, że statuetka z rąk Marty Żmudy Trzebiatowskiej trafiła w ręce Chmielarza, zadecydowała kapituła w składzie: Anna Zejdler-Ibisz, Robert Kozyra, Andrzej Saramonowicz, Agata Passent i Tomasz Raczek. Kim jest Zygmunt Miłoszewski? O czym opowiada jego zwycięska powieść pt. „Jak zwykle”? Sprawdź poniżej: 

Zygmunt Miłoszewski - kim jest?

Zygmunt Miłoszewski – polski powieściopisarz i publicysta, współautor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, laureat Paszportu „Polityki”. Autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Wychował się w Warszawie. W 1995 zaczął pracować jako dziennikarz w „Super Expressie”, w którym pisał reportaże z sal sądowych. Potem współpracował z innymi wydawnictwami. Od 2003 do 2008 związany z „Newsweekiem” jako redaktor, później jako stały felietonista. Literacko zadebiutował w 2004 na łamach „Polityki” opowiadaniem Historia Portfela, nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha. Następnie rozpoczął współpracę z wydawnictwem W.A.B., które opublikowało wszystkie jego książki. Poza powieścią „Jak zawsze” ma na koncie także takie hity literackie jak „Uwikłanie”, „Ziarno prawdy”, „Domofon” ,„Bezcenny” I "Gniew", za którą otrzymał już Różę Gali w 2015 roku.

„Jak zawsze” - o czym opowiada powieść?

Główni bohaterowie „Jak zawsze” – Grażyna i Ludwik, 80-letni staruszkowie, zostają przeniesieni w przeszłość, z powrotem do 1963 r., do dnia, gdy po raz pierwszy uprawiali seks. Miłoszewski przedstawia najpierw ich rozmowę, gdy podsumowują swoje życie, skarżą się na wiek, opowiadają o niespełnionych szansach, niewykorzystanych okazjach. Skok w przeszłość daje im szansę na ułożenie sobie życia inaczej. Świat, do którego trafiają, jest zupełnie inny od PRL, Miłoszewski wymyśla alternatywny przebieg narodowej historii. Po wojnie Polska weszła w sojusz z Francją, krajem rządzi Inżynier – Eugeniusz Kwiatkowski. Polska wysyła swe wojska na wojnę kolonialną Francji z Algierią i weterani AK dokonują pacyfikacji wsi. Gomułka to przywódca partii opozycyjnej, Gierek – szef Unii Słowiańskiej, organizacji domagającej się wyjścia z Europy, budujący kapitał na lęku wobec Niemców.

ZOBACZ: RÓŻE GALI 2018 Najpiękniejsze pary w historii imprezy [DUŻO ZDJĘĆ]