Ruth Bader Ginsburg został mianowana na sędzię Sądu Najwyższego w 1993 r. przez prezydenta Billa Clintona, a w ostatnich latach pełniła funkcję najstarszej liberalnej sędzi w USA. Nie bała się głośno mówić o swoich poglądach w kontrowersyjnych kwestiach, m.in. prawa do aborcji, małżeństw homoseksualnych, praw kobiet, czy imigracji. Była wyczulona na niesprawiedliwość rasową. - Była niestrudzoną i zdecydowaną orędowniczkę sprawiedliwości - przyznał prezes Sądu Najwyższego USA, John Roberts.

Zmarła sędzia Sądu Najwyższego USA - Ruth Bader Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg od 2009 roku chorowała naraka trzustki, wcześniej zmagała się z nowotworem jelita grubego. Miała również problemy z płucami. W lipcu 2020 poinformowała publicznie, że ze względu na nawrót choroby nowotworowej, ma zamiar poddać się chemioterapii. Do samego końca postanowiła pełnić funkcję sędzi Sądu Najwyższego. 

W ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych spekulowano o ewentualnym przejściu Ginsburg w stan spoczynku. Miało to być szansą dla Donalda Trumpa na mianowanie na jej miejsce sędziego o bardziej konserwatywnych poglądach.

Po śmierci Ruth Bader Ginsburg przed budynkiem Sądu Najwyższego w Waszyngtonie zgromadziły się tłumy. Ludzie zapalają świeczki, składają kwiaty i kartki ze słowami uznania dla zmarłej.