Jak zrobić sesję zdjęciową w domu? Najważniejsze jest światło, więc najlepiej zorganizować ją w ciągu dnia, łapiąc promienie słońca, ale można też wykonać ją wieczorem wykorzystując oświetlenie, które jest pod ręką, np. lampki LED, świece lub po prostu zwykłą lampkę. Te przedmioty wyglądają też efektownie postawione w tle - wszystko zależy od tego, jaki klimat fotografii chcemy uzyskać. Jeśli chodzi o tło zdjęcia, najlepiej sprawdzi się to w neutralnym kolorze. Możemy wykorzystać do tego kącik przy oknie, a ujęcie robić tak, aby twarz była skierowana wprost do kierunku światła. Jeżeli masz w oknach żaluzje, możesz pięknie pobawić się światłem oraz złapać promienie słońca w efektowny sposób lub poszukać swojego odbicia w szybie, co doda artyzmu w ujęciach. Nie bój się eksperymentować - fotografia to zabawa!

Jak zrobić idealne zdjęcie?

Na jaki kadr się zdecydować? Kadry pionowe są najlepsze dla wykonywania portretów. Pozwalają na ukazanie całej twarzy i części stylizacji, bez konieczności ucinania czoła. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby na zdjęciu pokazać elementy tła lub dekoracji, zdecyduj się na kadr poziomy.

Przy robieniu zdjęć w domu, warto wykorzystać funkcję samowyzwalacza. Teraz posiada ją większość telefonów, a uruchomia się ją uśmiechem, ruchem dłoni, a nawet dźwiękiem. Jest to duże ułatwienie, ponieważ nie trzeba trzymać telefonu w ręku, jednak kłopotliwe może być samo ustawienie aparatu, kiedy nie ma się żadnego statywu - można wtedy zrobić konstrukcję z tego, co ma się w domu (książek lub pudełek).

Makijaż do zdjęć: sesja zdjęciowa w domu

Przygotowując się do sesji zdjęciowej, warto podkreślić oczy oraz brwi. Jeśli malujesz mocno oko, nie nakładaj czerwonej szminki, a raczej coś delikatnego np. błyszczyk, a jeśli masz ochotę na szminkę pomaluj delikatnie oczy. Najważniejsze, aby nie przerysować swojego naturalnego piękna, które każda z nas posiada. Wykończeniem makijażu może być delikatna biżuteria. Z kolei stylizacja powinna być dopasowana kolorystycznie do tła, a ubranie tak dobrane, aby posłużyła jako"gadżet" do zabawy przy ujęciach - ulubiony t-shirt można np. zmysłowo opuścić na ramieniu, a kaptur na twarzy.

Jak zrobić idealne selfie?

Nie ma jednego przepisu na najlepsze ujęcie dla każdego. Dużo osób twierdzi, iż korzystne są ujęcia z góry, ale nie każdy w takim ujęciu dobrze wyjdzie. Mogą przy nim wyjść takie mankamenty, jak wysokie czoło lub długi nos, dlatego trzeba wykonać kilka ujęć aby sprawdzić "swój lepszy profil".

W jakim programie obrabiać zdjęcia?

Adobe Photoshop Express - jest to bardzo prosty program do obróbki zdjęć w 5 minut w telefonie. Przydaje się, kiedy zależy nam na naturalnym wykończeniu zdjęcia i decydujemy się np. na podkręcenie jego koloru oraz kontrastu.

InShot - jest to program którego warto używać do kadrowania zdjęć lub łączenia ich w kolaże. Można w nim również obrabiać nagrania wideo.

Eksperci Gala.pl:

Renata Świątecka - jej fotografia to świadectwo posiadania we krwi autentycznej pasji do tego, czym się zajmuje, oddania totalnego temu, czemu poświęca się od wielu lat, niezwykłej intuicji wyczuwania drugiego człowieka oraz instynktownego połączenia z fotografowaną osobą nie wymagającego użycia słów. W swoim dorobku artystycznym posiada liczne przykłady efektownej współpracy z polskimi gwiazdami, takimi jak Michał Czernecki, Marcin Szczurkiewicz, Rafał Mohr, Leszek Stanek, Michał Żurawski czy Jan Wieczorkowski.