W poprzednich edycjach festiwalu bardzo udane jubileusze na sopockiej scenie świętowali m.in. Krzysztof Krawczyk (45 lat pracy artystycznej), Kora (35 lat), Edyta Górniak (20), Big Cyc (25) czy Jacek Cygan (30). W tym roku przyszła pora na dwie charyzmatyczne wokalistki – Agnieszkę Chylińską i Urszulę. Obie gwiazdy wystąpią już pierwszego dnia festiwalu, 30 maja. Imprezę otworzy koncert z okazji 30-lecia pracy Urszuli, która dopilnowała, by w repertuarze znalazły się jej największe hity: „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król”, „Na sen”, „Konik na biegunach” czy „Rysa na szkle”. Artystka, która w swojej karierze zdobyła sporą kolekcję złotych, platynowych i multiplatynowych płyt, a także Bursztynowego Słowika, tym koncertem przypomni widzom swoje największe przeboje. Po trzech dekadach na scenie zamierza udowodnić, że jest doświadczona, świadoma i silniejsza niż choćby wtedy, gdy jako 17-latka zaczynała karierę z zespołem Budka Suflera. Urszula tak mówi o swoich przygotowaniach do festiwalu: „Znalazłam niedawno jakiś mój dawny wywiad. Z ogromnym przekonaniem mówiłam: »Nie sądzę, żebym śpiewała aż do trzydziestki«. Miałam wtedy 22 lata i dość bezkompromisową opinię o »starszych« (czyli tych po trzydziestce) artystach. Dziś wiem, że z wiekiem ochota na śpiewanie wcale nie mija, a koncerty i kontakt z publicznością to zastrzyk energii. Sopocka Opera Leśna jest dla mnie miejscem szczególnym. Byłam nastolatką, gdy latem 1980 roku zaśpiewałam tam w chórku z Budką Su era. Niedaleko, w Stoczni Gdańskiej trwały strajki, rodziła się Solidarność. Panowała niezwykła atmosfera. Zresztą na sopockim festiwalu tak było zawsze. Jeszcze jako dziewczynka śledziłam z wypiekami na twarzy relację w telewizji. Cała Polska czekała na kabareton, zastanawiając się, czy artystom pozwolą na jakieś aluzje polityczne. Prawie każdy zespół starał się przemycić w tekstach coś »nieprawomyślnego«. My też, choć dla mnie zawsze najważniejsza była muzyka. Do tegorocznego koncertu przygotowuję się intensywnie. Jest ku temu okazja, więc zaśpiewam swoje największe przeboje i mam nadzieję, że publiczność będzie mi towarzyszyć. Nie ma dla piosenkarza większej radości niż śpiewanie razem z widownią. Co na siebie założę? Jeszcze nie wiem. Stylistki koniecznie chcą mnie widzieć w sukience. Ale pewno znowu się z tego wywinę, bo dla mnie na scenie liczy się wygoda. Nie jestem modelką, tylko piosenkarką. A podczas śpiewania często zamykam oczy i robię kilka kroków do przodu albo do tyłu. Jak mnie ubiorą w szpilki i sukieneczkę, to może się to skończyć katastrofą. A przecież to moje święto…”.

Bunt na estradzie

W podobnym wieku karierę zaczynała druga jubilatka, Agnieszka Chylińska, która świętować będzie 20-lecie na scenie. Jako 18-latka rzuciła wszystko i wybrała rocka. Na rzecz buntu i ostrego wizerunku zrezygnowała ze szkoły i życia, jakie wiedli jej rówieśnicy. Przez 9 lat była wokalistką O.N.A., a z tego buntowniczego okresu w jej życiu pozostały liczne tatuaże. Nie chciała jednak być zakładniczką własnego wizerunku. Dziś Chylińska jest mamą trójki dzieci, przefarbowała się na blond, nagrała popowo-taneczną płytę, napisała dwie książki i występuje w popularnym programie rozrywkowym. 30 maja jej koncert będzie zwieńczeniem wieczoru. Artystka zapowiada, że będzie równie zaskakjący, jak jej przemiana.

 

Przeboje z sieci

Tego wieczora zobaczymy także koncert TOP, podczas którego wystąpią artyści-rekordziści. Ci, którzy w ciągu roku sprzedali największą liczbę płyt. Nagrodzeni zostaną również wykonawcy, których przeboje stały się hitem w sieci. W topowej dziesiątce znaleźli się m.in.: Dawid Podsiadło, Edyta Bartosiewicz, Enej, Kult, T.Love i Zakopower. Nagrodzeni zostaną także artyści, którzy biją rekordy odsłon w internecie. Usłyszymy przeboje: „W stronę słońca” Eweliny Lisowskiej, „Thank You Very Much” Margaret i „Tak blisko” Rafała Brzozowskiego.

Nowe twarze i kabaret

Drugiego dnia w Operze Leśnej pojawią się popularni wykonawcy z topowych miejsc na listach przebojów i z największą liczbą odsłon na You Tube, m.in.: Piersi z „Bałkanicą”, Donatan i Cleo z hitem „My, Słowianie” i Patrycja Markowska z piosenką „Dzień za dniem”. Zaraz po nich na scenę wejdą młodzi, którzy zmierzą się w konkursie „trendy 2014”. Podczas sobotniego koncertu widzowie, jak zawsze z uwagą, będą przypatrywać się artystom, dla których festiwal może być trampoliną do sukcesu. W końcu to właśnie ten konkurs wygrywali przed laty nieznani jeszcze wówczas szerszej publiczności: Zakopower, który zachwycił góralskim brzmieniem i nieoszlifowanym głosem Sebastiana Karpiela-Bułecki, Paulla czy zespół Volver. Niedziela tradycyjnie należeć będzie do mistrzów kabaretu. Wśród gwiazd XI Sopockiej Nocy Kabaretowej zobaczymy m.in. Kabaret Ani Mru-Mru, Cezarego Pazurę, Kabaret Pod Wyrwigroszem i Kabaret Młodych Panów. Jako że tego dnia przypada Dzień Dziecka, satyrycy nie zapomną o najmłodszych. Poznamy niesfornego Marcinka – wyjątkowe wcielenie Marcina Dańca. Nie zabraknie premierowych skeczów, a wszystko pod hasłem znanym z Facebooka: „Lubię to!”. Gospodarzem wieczoru będzie Piotr Bałtroczyk.


Trzy dni festiwalowych emocji: Sopot TOPtrendy Festiwal 2014, 30 maja–1 czerwca, Telewizja Polsat, g. 20.00