Materace piankowe – charakterystyka i podział

Materace piankowe produkowane są z pianki poliuretanowej lub lateksowej. Pianka poliuretanowa dzieli się na termo i wysokoelastyczną. W związku z tym na rynku dostępne są trzy rodzaje materaców:

Materace piankowe wysokoelastyczne – dopasowują się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i wracają do pierwotnej postaci natychmiast po jego zwolnieniu. Doskonale sprawdzają się w pokojach gościnnych i hotelowych, są często widywane w pensjonatach. Nadają się na łóżka z regulowanymi stelażami – czasowe wygięcie nie uszkadza struktury pianki i nie obniża jakości materaca. Mało tego – gdy są niepotrzebne, można je przechowywać zrolowane.
Materace piankowe mają różną twardość, od miękkich do bardzo twardych. Przykładem tego ostatniego niech będzie materac Hilding Foxtrot marki Hilding Anders, rekomendowany osobom o wadze powyżej 80 kg.

Materace piankowe termoelastyczne – pianka termoelastyczna dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego temperatury. Na pełne dopasowanie trzeba poczekać kilkanaście dni, po tym czasie materac jest najwygodniejszy na świecie, ale tylko dla jednej osoby. Dlatego też tych materacy nie poleca się do pokojów gościnnych.
Termoelastyczna pianka jest lekko dogrzewająca, doskonała dla osób z problemami reumatycznymi. Takie materace często uzyskują certyfikat materacy medycznych. Poleca się je nie tylko osobom, które mają problemy z kręgosłupem lub stawami, ale także np. z krążeniem.

Materace lateksowe – do pewnego stopnia są przeciwieństwem tych z pianki poliuretanowej, ponieważ pianka lateksowa wykazuje właściwości chłodzące. To doskonała propozycja dla osób, które często się w nocy pocą i potrzebują raczej czynnika chłodzącego, niż dodatkowego źródła ciepła.

Lateks jako materiał bardzo przewiewny nie jest dobrym środowiskiem dla gromadzenia się różnorakich alergenów, namnażania grzybów lub pleśni. Lateksowe materace z odpowiednimi pokrowcami poleca się między innymi alergikom. Przykładem dobrego materaca lateksowego jest materac Hilding Melody marki Hilding Anders.


 
Kiedy wybrać materac piankowy

Wybierz materac piankowy, jeśli:
– masz łóżko z ruchomym stelażem,
– masz łóżko na antresoli lub chcesz często wietrzyć materac (materace piankowe są lekkie, w przeciwieństwie do sprężynowych),
– lubisz „spać na miękkim”,
– masz problemy z kręgosłupem lub stawami,
– śpisz z partnerką lub partnerem.

Materace sprężynowe – charakterystyka i podział

Materace sprężynowe dzielą się na bonellowe i kieszeniowe.
Bonellowe materace na pewno są każdemu dobrze znane, mimo iż dziś spotykane raczej rzadko. Ich sercem są połączone ze sobą sprężyny, z czasem niestety pękające i wybijające się przez gąbkowe obicie. Bonellowe materace były hitem sto lat temu, dziś uważa się je za mało wygodne i nienadające się dla dwóch osób, ponieważ połączone sprężyny przenoszą drgania, więc gdy jedna osoba się poruszy, druga poczuje kołysanie.

Materace kieszeniowe produkowane są na zupełnie innej zasadzie. Tu każda sprężyna ma własne miejsce – pojedynczą kieszeń, w której jest zamknięta. Sprężyny nie są ze sobą połączone, nacisk na materac ma więc charakter punktowy, podobnie jak w materacach piankowych. Drgania nie są przenoszone, dlatego materace sprężynowe kieszeniowe można śmiało polecić parom.
Ze względu na liczbę sprężyn na metr kwadratowy wyróżnia się:
– materace pocket – około 250 sprężyn na metr kwadratowy,
– materace multipocket – około 500 sprężyn na metr kwadratowy,
– materace pocket plus – około 1000 sprężyn na metr kwadratowy.

Im więcej sprężyn, tym są one mniejsze, lepsze jest dopasowanie materaca do krzywizny ciała, co odczuwane jest jako większa wygoda.

Wierzchnią warstwę materacy sprężynowych stanowi pianka poliuretanowa, sprężyny są niewyczuwalne. Za przykład niech posłuży materac Hilding Step marki Hilding Anders.

Kiedy wybrać materac sprężynowy

Wybierz materac sprężynowy, jeśli:
– lubisz „spać na twardym”,
– śpisz samotnie lub z osobą o podobnej wadze (jeśli wasze wagi się różnią, rozważ zakup materaca hybrydowego),
– nie potrzebujesz materaca na ruchomy stelaż,
– nie masz łóżka na antresoli,
– nie chcesz lub nie możesz wydać dużo pieniędzy. Średnia cena materaca sprężynowego jest niższa niż piankowego.

Gdzie szukać dobrego materaca

Przy poszukiwaniach materaca piankowego lub sprężynowego warto spojrzeć na metkę producenta. Jeśli będzie na niej napisane Hilding Anders, możemy mieć pewność, że trafiliśmy na produkt premium. Marka Hilding Anders sprzedaje materace oznaczone własnym logo, a także produkowane na zlecenie innych podmiotów, np. Sleepmed by Hilding Anders lub Pan Materac by Hilding Anders.

Marka Hilding Anders znana jest nie tylko w Polsce i Europie, ma odbiorców na całym świecie. Jej materace oznaczone są międzynarodowymi certyfikatami świadczącymi o wysokiej jakości oferowanych produktów. Dodatkowym argumentem przemawiającym za wyborem jest aż piętnastoletni okres gwarancji. Abcsnu.pl to sklep z materacami, w którym można kupić wymienione w tekście modele materacy i wiele więcej.