Stan Lee nie żyje. Jeden z najwybitniejszych twórców komiksów zmarł 12 listopada 2018 roku. Miał 95 lat. O śmierci artysty poinformowała media i fanów jego córka. W poniedziałek rano Stan Lee został przewieziony ze swojego domu w Hollywood Hills do szpitala Cedars-Sinai w Los Angeles, gdzie zmarł. Miał liczne problemy ze zdrowiem. Cierpiał między innymi na zapalenie płuc, miał też problemy ze wzrokiem. - Mój ojciec kochał swoich wszystkich fanów. Był najwspanialszym i najbardziej przyzwoitym człowiekiem - powiedziała córka Stana Lee w rozmowie z TMZ.

Kim był Stan Lee?

Stanley Martin Lieber, bo tak naprawdę nazywał się Stan Lee, urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku. Jego rodzice byli żydowskimi imigrantami z Rumunii. Amerykański pisarz komiksowy, producent filmowy, scenarzysta, aktor i wydawca, który zasłynął w świecie popkultury jako współtwórca postaci Spider-Mana, rozpoczął swoją imponującą karierę w 1939 roku od pozycji asystenta w wydawnictwie Timely Comics, które później rozwinęło się i zmieniło nazwę na Marvel Comics. To właśnie to wydawnictwo wydaje komiksy o przygodach takich kultowych bohaterów, jak Iron Man, Kapitan Ameryka, Hulk, Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Avengers czy grupa X-Men. Stan Lee pojawiał się gościnnie na ekranie w niemal wszystkich ekranizacjach komiksów Marvela. Zajmował się też dubbingiem - użyczał głosu postaciom z animowanych serialów.

W 1947 roku ożenił się z Joan Boocock Lee, która zmarła w 2017 roku. Ich córka, Joan Celia "J.C." przyszła na świat w 1950 roku. Ich druga córka, Jan Lee, urodziła się w 1953 roku. Zmarła w wieku trzech lat.

Stan Lee to bez wątpienia najsłynniejsza ikona amerykańskiego komiksu. Jako współtwórca legendarnego uniwersum Marvela, powszechnie uznawany jest za postać, która wspólnie ze zmarłym w 1994 roku rysownikiem Jackiem Kirbym, zrewolucjonizowała przemysł komiksowy i sposób narracji o superbohaterach.

Zdjęcia Stana Lee znajdziecie w GALERII >>

SPRAWDŹ TEŻ: AGNIESZKA HYŻY wściekła na siostry Godlewskie za profanację hymnu: "WSTYD"