Nie żyje Stephen Hawking. Brytyjczyk był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie. Sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących przede wszystkim astrofizyki. Wnikliwie badał czarne dziury oraz teorię wszechświata. Potężny umysł w wątłym ciele kontrastowała jednak ze słabością ciała. Hawking poważnie chorował już od wczesnej młodości. Był w znacznej mierze sparaliżowany. Przez większość życia poruszał się na wózku inwalidzkim. Historia jego życia została ukazana w głośnym filmie z 2014 roku „Teoria wszystkiego”, w którym główne role zagrali Eddie Redmayne i Felicity Jones.

Stephen Hawking  - choroba

Stephen Hawking od 21. roku życia poważnie chorował na stwardnienie zanikowe boczne. Kiedy jego stan znacząco się pogorszył, porozumiewał się za pomocą syntezatora mowy i poruszając brwiami. W pamiętniku "Moja krótka historia" z 2013 roku napisał, że choroba sprawiła, że pracował ciężej, ale także przyczyniła się do rozpadu dwóch jego małżeństw.

Stephen Hawking - żony

Stephen Hawking był dwukrotnie żonaty i dwukrotnie się rozwiódł. W lipcu 1965 roku poślubił studentkę Jane Wilde. Mieli troje dzieci: Roberta, Lucy i Timothy’ego. W 1990 roku Hawking rozwiódł się z Wilde, a pięć lat później poślubił swoją asystentkę, Elaine Mason. Jej były mąż opracował elektroniczny syntezator mowy, który pozwalał Hawkingowi komunikować się ze światem. Para rozwiodła się w 2007 roku.

Stephen Hawking  - publikacje 

Hawking zdobył międzynarodową sławę swoją książką pod tytułem "Krótka historia czasu" z 1988 roku, która trafiła na listy bestsellerów w wielu krajach. Na liście sprzedażowej publikowanej przez dziennik "Sunday Times" pozostawała numerem jeden przez 237 tygodni. Hawking tłumaczył, że napisał "Krótką historię czasu", żeby przekazać swoje podekscytowanie niedawnymi odkryciami o Wszechświecie.

Stephen Hawking  - biografia

Stephen Hawking urodził się 8 stycznia 1942 roku. Był synem biologa z zakresu medycyny tropikalnej. Dorastał w Londynie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Oksfordzkim. Krótko po rozpoczęciu pracy badawczej na Uniwersytecie Cambridge, dowiedział się o chorobie. Po wizycie w szpitalu zobaczył jednak, że są ludzie w znacznie gorszym stanie i wtedy - jak twierdzi - uświadomił sobie, że nie jest z nim aż tak źle.  

Stephen Hawking  - praca naukowa 

Choroba Hawkinga sprawiła, że całkowicie poświęcił się nauce. "Nie wykładałem, ani nie uczyłem studentów, nie musiałem także brać udziału w nudnych i marnujących czas komisjach. Mogłem w całości poświęcić się nauce" - wyjaśniał. "Stałem się prawdopodobnie najbardziej znanym naukowcem na świecie. Częściowo dlatego, że naukowcy, oprócz Einsteina, nie są znani jak gwiazdy rocka, a częściowo dlatego, że pasowałem do stereotypu niepełnosprawnego geniusza" - pisał.

Stephen Hawking  - tytuły naukowe

Stephen Hawking pracował na Uniwersytecie w Cambrigde do 2009 roku. Napisał niezliczone ilości rozpraw naukowych, otrzymał 12 honorowych tytułów naukowych. W 1989 roku został odznaczony przez królową Elżbietę II Orderem Towarzyszów Honoru. Z okazji 60. urodzin wyruszył w podróż specjalnie skonstruowanym balonem. W 2012 w wieku 70. lat był gościem honorowym otwierającym Letnie Igrzyska Paraolimpijskie w Londynie.

Stephen Hawking  - życie prywatne

Stephen Hawking poza publikacjami naukowymi wydawał też pamiętnik. W jednym z ostatnich napisał: "Miałem pełne i satysfakcjonujące życie. Wierzę, że niepełnosprawni powinni koncentrować się na rzeczach, których nie ogranicza ich upośledzenie". Zmarł w środę w wieku 76 lat. Pytany o swój iloraz inteligencji odpowiadał, iż nie ma pojęcia, a ludzie, którzy przywiązują do tego wagę, są zakompleksieni. To może jedna z najciekawszych anegdot, które po sobie pozostawił...