#NieWyrzucamŚmieci można było zauważyć w ostatnich dniach na profilach portali społecznościowych wielu gwiazd, w tym m.in. blogerki modowejMACADEMIAN GIRL czy stylistki Zosi Ślotały. Z pozoru abstrakcyjne zdjęcia przedstawiające bałagan w najbliższym otoczeniu gwiazd nabrały sensu po uroczystej kolacji z okazji 10. urodzin Kuchni+, która odbyła się wczoraj w Centrum Sztuki FORT Sokolnickiego w Warszawie.

#niewyrzucamsmieci

Do wyrzucania jedzenia przyznaje się aż 1/3 Polaków, dlatego pierwsza i najpopularniejsza stacja kulinarna w Polsce postanowiła wykorzystać okrągłą rocznicę swojej działalności, aby nagłośnić ten problem. W tym celu do współpracy zaprosiła ekscentrycznego szefa kuchni Aleksandra Barona, który tradycyjną formę eleganckiej, zasiadanej kolacji przełamał finezyjnym, acz szokującym menu opartym na produktach, które w polskich domach niesłusznie zazwyczaj goszczą w koszach na śmieci, a nie na talerzach. 

Urodziny Kuchnia +

Na kolacji pojawiła się plejada polskich gwiazd. Wśród nich nie zabrakło popularnej w mediach społecznościowych blogerki MACADEMIAN GIRL, którą jakiś czas temu mieliśmy okazję podziwiać w programie Agent Gwiazdy. Pojawiła się również stylistka gwiazda Zosia Ślotała, Marta Wierzbicka oraz Monika Mrozowska. 

Na czerwonym dywanie pojawił się również Leon Myszkowski, syn Justyny Steczkowskiej, który coraz częściej bryluje na salonach. Nie zabrakło także Katarzyny Sawczuk, Kamili Szczawińskiej oraz Marii Konarowskiej

Goście mieli okazję spróbować m.in. kiszonego gniazda jabłka z pestkami, smażonych i suszonych obierków, śmietany z grzybem tybetańskim, musu z kiszonych cytryn, steka z korzenia buraka liściowego, czekoladowej półkuli obrośniętej Aspergillus oryzae czy zwęglonej bezy z korzeniami dymki i pora. Każde danie było podane w niezwykle atrakcyjnej formie. Była to nie tylko uczta dla ciała, ale także rozkosz dla oczu. Każdej potrawie towarzyszyło wino, specjalnie dobrane do każdego dania przez sommelière Katarzynę Federowicz. 

W ramach akcji społecznej Kuchnia+ na 12 listopada zaplanowała również emisję specjalnego cyklu tematycznego poświęconego problematyce marnowania żywności. O godz. 17:30 rozpocznie go program „Jedenaste: nie marnuj!”. Kolejny dokument „Nasze jutro” wyemitowany zostanie o godz. 18:35, cykl o 20:40 zakończy film „Co będziemy jeść w przyszłości”.