Czy pozwalasz dziecku na korzystanie z tabletu w trakcie jazdy? W tegorocznym badaniu świadomości rodziców odnośnie bezpieczeństwa dzieci w trakcie jazdy samochodem zleconym przez Volvo Car Warszawa odpowiedziało na to pytanie twierdząco aż 72% ankietowanych. Co alarmujące, tylko 38% tych samych rodziców zadeklarowało, że w odpowiedni sposób zabezpiecza tego typu urządzenia. Aby uzmysłowić wszystkim skalę zagrożenia, Volvo Car Warszawa wystartowało w okresie przedwakacyjnym z kreatywną kampanią informacyjną.

Tablet w aucie niebezpieczny jak cegła

Ma przełomowy design, wyjątkową konstrukcję i potężną moc. Został wyposażony w jedyną w swoim rodzaju funkcję ostrzegania przed niebezpieczeństwem grożącym najmłodszym pasażerom. Taki jest nowy tablet Volvo - a precyzyjnie mówiąc: najprawdziwsza cegła pomalowana tak, by przypominała tablet. Po co powstał ten nietypowy przedmiot? Można wziąć go do ręki i samemu przekonać się, jak ciężkie będzie to urządzenie podczas gwałtownego hamowania, czy stłuczki. Fakty są bowiem bezlitosne: według Instytutu Transportu Samochodowego niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy. Dla przykładu 1,5-litrowa butelka może ważyć 60 kg podczas zderzenia, a smartfon 10 kg.

W swojej najnowszej kampanii Volvo zwraca uwagę, że na bezpieczeństwo dzieci w podróży w znacznym stopniu wpływa odpowiednie zabezpieczenie tabletów, z których maluchy korzystają w trakcie jazdy. Volvo podaje, że ponad połowa badanych nie zdaje sobie sprawy, że tablet podczas wypadku może stać się niebezpieczny dla podróżnych.

Rodzice, którzy korzystają z uchwytu na tablet, zabezpieczają również inne przedmioty, takie jak książki, telefony, kubki czy bidony, dbając w największym stopniu o bezpieczeństwo podróżnych. Uchwyt na tablet sprawi, że urządzenie elektroniczne w rękach dziecka nie zamieni się w niebezpieczną cegłę.

Jak umilić dziecku czas podczas podróży autem?

Daleko jeszcze? - kto z nas choć raz nie słyszał tego przepełnionego zniecierpliwieniem tekstu z ust dziecka podczas jazdy samochodem? Nie da się ukryć, że dłużące się podróże są uciążliwe zarówno dla najmłodszych, jak i dla rodziców, którzy próbują zaangażować uwagę młodych pasażerów i doświadczyć w kabinie odrobiny spokoju. Małemu pasażerowi warto więc zapewnić kreatywną rozrywkę, która umili czas w podróży. Z badań Volvo wynika, że najczęstszym sposobem na zaangażowanie dziecka jest śpiewanie. Ta forma zabawy zajmuje 1. miejsce wśród rodziców, 22% z nich rozmawia ze swoimi dziećmi w trakcie podróży, a 17% opowiada im bajki.

Swoimi patentami na sprawdzone rozrywki dla dzieci w czasie podróży podzielił się z nami Maciej Mazurek, autor popularnego bloga zuch.media, a prywatnie tata 13-letniego Szymona, 10-letniej Hani i 3-letniego Adasia.

Podróże, nawet te krótsze, są uciążliwe dla dzieci. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do spędzenia tych kilku godzin w samochodzie. Przede wszystkim, należy wcześniej rozmawiać, tłumaczyć i opowiadać. Chodzi o to, żeby podróż nie była dla najmłodszych zaskoczeniem. Po drugie, należy zaplanować postoje. Musimy pamiętać, że kilka godzin w tak ograniczonej przestrzeni jak samochód, jest dla małego dziecka dużym wyzwaniem. Po trzecie, należy przygotować rozrywki. Polecam kilka rzeczy, które u nas się sprawdzają, np. audiobooki – klasyczne bajki i te mniej typowe np. genialną wersję audiokomiksu "Ryjówka przeznaczenia". Świetnie sprawdza się też gra terenowa typu "scavenger hunt". Przed podróżą dzieci robią listę rzeczy, które muszą po drodze wytropić, np. 10 tirów, 5 osób z psami, 5 wózków dziecięcych, itp. Gdy coś takiego spostrzegli – odhaczają to w swoich tabelkach. Ekrany zostawiamy na tzw. "czarną godzinę", kiedy wyczerpią się już inne metody - podpowiada.

Bezpieczeństwo w podróży - jak je maksymalnie zwiększyć?

Badanie Volvo Car Warszawa pokazało, że korzystanie z tabletu zajmuje 8. miejsce wśród rozrywek w trakcie podróży autem. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy narzędzi elektronicznych, należy pamiętać o odpowiednim ich zabezpieczeniu. Porządek i bezpieczeństwo w środku samochodu pomogą utrzymać akcesoria Volvo. W ofercie znajdziemy uchwyt na urządzenie, które umożliwia zamontowanie tabletu w nagłówku fotela przed dzieckiem, tak aby podróż była bezpieczna dla wszystkich jej uczestników.

Bezpieczeństwo w samochodzie to nie tylko stal, która nas otacza i chroni. Podczas wypadku, poważnym zagrożeniem mogą być podręczne przedmioty w kabinie. Tablet, klucze, butelka wody…  Dlatego zwracamy uwagę na konieczność odpowiedniego przewożenia przedmiotów w samochodzie, tak aby uniknąć ich gwałtownego przemieszczania się. Nasze samochody są pełne praktycznych schowków, które pomieszczą wszystkie niezbędne elementy, które chcemy przewozić w sposób bezpieczny dla podróżnych. O tym mówimy w naszej nowej kampanii "Tablet jak cegła", którą rozpoczynamy w czerwcu, a więc w sezonie wzmożonych rodzinnych podróży - podkreśla Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.