Ubrania sportowe muszą mieć zdolność szybkiego wysychania, dlatego coraz powszechniejsze jest stosowanie tzw. materiałów oddychających. Wykonuje się je z tkanin zawierających włókna bogate w błonnik, o powiększonej powierzchni wchłaniania dla lepszego zarządzania wilgocią.  

W nowoczesnej odzieży sportowej stosuje się także technologie antybakteryjne, które pozwalają czuć się świeżo, nawet przy wysokiej temperaturze. Dzięki nim, nawet w trakcie intensywnego treningu ciało jest chronione przed bakteriami i zanieczyszczeniami. To zadanie takich technologii jak body fresh czy Antibacterial

Ostatnim istotnym czynnikiem są technologie chłodzące. Pomagają utrzymać komfortową temperaturę ciała podczas aktywności fizycznej nawet przy wysokiej temperaturze. Umożliwiają też efektywną wentylację ciała w trakcie i po ćwiczeniach.

Wygoda pozostaje najistotniejszym czynnikiem w projektowaniu odzieży sportowej. W nowoczesnych ubraniach stosuje się bezszwowe łączenia niewidoczne wykończenia. W ten sposób unikamy obtarć i ucisków podczas treningów.

W przypadku sportów outdoorowych warto pomyśleć także o bezpieczeństwie. W ubraniach dla biegaczy stosuje się technologię fluorescencyjną, a także reflective, które odbijają światło i sprawiają, że jesteśmy widoczni na drodze. 

Nowoczesna odzież sportowa powinna być nie tylko wygodna i funkcjonalna, ale też modna. W sezonie wiosna-lato 2016 w ubraniach sportowych królują kolory neonowe połączone z pastelami, a szczególnym powodzeniem cieszy się neonowa czerwień. Neon zaczął być wykorzystywany szczególnie w dzianinach o strukturze 3D oraz tzw. plastrze miodu.

Wszystkie powyższe cechy łączy w sobie zaprezentowana w zeszłym tygodniu kolekcja olimpijska Rio 2016, której autorką jest Ranita Sobańska, Dyrektor Kreatywna marki 4F. Dążę do tego, aby moje projekty zawsze były połączeniem sportowych form z obecnymi trendami na wybiegach. Kolekcja jaką przygotowaliśmy dla Olimpijczyków to kolor, funkcjonalność i najwyższe technologie. Moda już dawno weszła do świata sportu, teraz czas, żeby sport wszedł do świata mody.