Harvey Weinstein został usunięty z założonej przez siebie firmy w październiku ubiegłego roku po licznych zarzutach o molestowanie seksualne i napaść ze strony dziesiątek kobiet, które twierdziły, że jego nadużycia trwały przez długie dziesięciolecia. Firma Weinsteina walczyła z problemami finansowymi od samego momentu ujawnienia tych zarzutów, w szczególności zaś po ukazaniu się raportów w „New York Timesie” i tygodniku „New Yorker”, które na szeroką skalę ujawniały nazwiska kolejnych aktorek, epizodystek i dziennikarek, które miał molestować i napastować Harvey Weinstein.

The Wenstein Comapny zbankrutuje?

Firma The Weinstein Company starała się zaciągnąć pożyczki od Colony Capital, aby wzmocnić swoje finanse. Plany te jednak nie powiodły się, a Colony zawyrokował, że spółka Weinsteina wkrótce zbankrutuje. W konsekwencji tego niepowodzenia The Weinstein Company sprzedała swoje północnoamerykańskie prawa do dystrybucji filmu „Paddington 2”. Ten miał swoją premierę w styczniu.

Grupa inwestycyjna, również rozpoczęła rozmowy na temat potencjalnego zakupu w firmie. W niedzielę wieczorem rada przedstawicieli w firmie Weinstein napisała list do Contreras-Sweet i Burkle, twierdząc, że ich oferta w niedawno otrzymanym „niekompletnym dokumencie” spadła poniżej oczekiwań. W tej sytuacji marce braci Weinstein zalecono ogłoszenie bankructwa. Zarząd firmy ogłosił, że jest zmuszony złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości:

„Zdajemy sobie sprawę, że takie rozwiązanie jest krzywdzące dla naszych pracowników i ofiar. Zarząd nie ma innego wyjścia, jak tylko zrealizować jedyną realną opcję maksymalizacji pozostałej wartości Spółki: rozpocząć przygotowania do ogłoszenia upadłości.”

The Wenstein Comapny - historia firmy

Wytwórnia The Wenstein Comapny została założona w 2005 roku przez Weinsteina i jego brata Boba. W tym czasie wyprodukowali setki najbardziej znanych filmów, które osiągały rekordowe wyniki sprzedaży i zdobywały najważniejsze nagrody na rynku filmowym, w tym Oscary, Złote Globy i Bafta.

Na liście hitowych produkcji The Wenstein Comapny znajdują się m.in. takie filmy jak: Przyczajony tygrys, ukryty smok, Jango, Vicky Cristina Barcelona, Poradnik Pozytywnego myślenia, Paddington i Paddington 2, Angielski pacjent, Gangi Nowego Jorku, Scary Movie i trzy części Władcy Pierścieni.