Uwielbiany na całym świecie Tom Hanks wraca na ekrany polskich kin. Tm razem zdobywca podwójnego Oscara wystąpił w filmie „Sully”, który był najbardziej wyczekiwanym kinowym wydarzenie tego sezonu. Obraz tylko w pierwszy weekend po światowej premierze zarobił 35,5 mln dolarów i jak mało który zebrał oszałamiające recenzje. Czym Hanks skradł serca widzów i krytyków?

POLECAMY: TOMA HANKS też jest załamany wyborem Trumpa na prezydenta

15 stycznia 2009 roku cały świat był świadkiem „Cudu na rzece Hudson”, kiedy to kapitan Chesley „Sully” Sullenberger posadził uszkodzony samolot na zimnych wodach rzeki Hudson, ratując życie 155 osobom znajdującym się na pokładzie. Mimo że opinia publiczna i media głośno wychwalały Sully'ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę. I to właśnie w rolę Sully’ego – pilota bohatera, który musi walczyć o swoje dobre imię, wcielił się niezawodny Hanks.

 

 

Oprócz niego w filmie występują te Aaron Eckhart jako drugi pilot Sully'ego - Jeff Skiles, oraz nominowana do Oscara Laura Linney w roli żony Sully'ego — Lorraine Sullenberger. Obraz wyreżyserował zdobywca Oscarów i Złotych Globów – Clint Eastwood.

Eastwood wyreżyserował film na podstawie scenariusza Todda Komarnickiego opartego na motywach powieści „Highest Duty” autorstwa Sullenbergera i Jeffreya Zaslowa. Historia filmu jest o tyle przejmująca dla Amerykanów, że wielu z nich jak dziś pamięta, co działo się 15 stycznia 2009 roku. Całe wydarzenie obserwowane było na bieżąco przez ludzi z brzegu rzeki Hudson, a także pracowników pobliskich wieżowców. News o dzielnym pilocie od razu obiegł cały świat, a wydarzenie zostało nazwane „cudem nad rzeką Hudson”.

ZOBACZ: TOM HANKS Wielbicielem polskich samochodów!

Film Eastwood nie jest jednak kolejną łzawą historyjką, ale opowieścią snutą niezwykle inteligentnie i przemyślanie. Na ekranie przez cały czas obserwujemy bowiem podniebnego „wyjadacza” z 40-letnim stażem, który nie traci zimnej krwi w niespodziewanej sytuacji, do jakiej nigdy nie był szkolony. Jak się jednak okazuje, jego bohaterski czyn nie przez wszystkich zostanie doceniony. Prokuratura wszczyna dochodzenie, które ma na celu zbadać, czy pilot miał jednak czas zawrócić na lotnisko i czy jego decyzja o lądowaniu na wodzie była jedyną, jaką mógł wówczas podjąć.

CZYTAJ: TOM HANKS Tego o nim nie wiedzieliście!

Nie było by tego doskonałego obrazu gdyby nie wybitna rola Tom Hanksa. Gwiazdor kina nagrodzony Oscarem za role Forresta Gumpa i Andrew Becketta z filmu „Filadelfia” po raz kolejny daje popis swojego aktorskiego kunsztu i warsztatu. Ale nie tylko dla niego warto pójść na film „Sully”. Bo przy okazji to także dobre kino dla całej niemal rodziny. A na takie historie w zalewie tendencyjnych, komercyjnych opowiastek zostaje ostatnio coraz mniej miejsca…

Film od wczoraj jest w polskich kinach. Wybierzecie się na niego?