Tomasz Stańko nie żyje. Legendarny trębacz jazzowy i kompozytor zmarł w niedzielę, 29 lipca 2018 roku nad ranem w szpitalu onkologicznym na warszawskim Ursynowie. Miał 76 lat. Informację o śmierci kultowego muzyka jako pierwsi podali Tomasz Tłuczkiewicz, przyjaciel artysty oraz Paweł Brodowski, redaktor naczelny magazynu "Jazz Forum". Jaka była przyczyna śmierci Tomasza Stańko? Wyszło na jaw, że jazzman od kilku miesięcy zmagał się z nowotworem płuc.

- Tomasz Stańko nie żyje! Jeden z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu zmarł dziś nad ranem 29 lipca 2018 roku w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Od kilku miesięcy chorował na raka płuc. Miał 76 lat. Żegnaj, Tomek! - czytamy na profilu Jazz Forum na Facebooku.

Tomasz Stańko nie żyje

Tomasz Stańko przyszedł na świat 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Kariera trębacza i kompozytora nabrała tempa już w połowie lat 60. po nagraniu dwóch płyt z Krzysztofem Komedą. Swój pierwszy album, który wydał jako lider pt. "Music for K" ujrzał światło dzienne w 1970 roku. W swoim dorobku miał  w sumie około 40 autorskich płyt. Dyskografię artysty zamyka nagrany w Nowym Jorku album "Wisława" z 2013 roku. Przez krytyków muzycznych i miłośników jazzu był zgodnie uznawany za jednego z najważniejszych i najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Tworzył i wykonywał również muzykę filmową.

Tomasz Stanńko za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. prestiżowe European Jazz Prize, Prix du Musicien Eiuropeen i Preis der deutschen Schallplattenkritik. Jest też laureatem Paszportu Polityki 2013 w kategorii Kreator Kultury oraz zdobywcą ośmiu Fryderyków.

Zdjęcia Tomasza Stańko możecie obejrzeć w naszej GALERII >>