Tomasz Stańko zmarł w niedzielę, 29 lipca 2018 roku po ciężkiej chorobie. Wybitny trębacz jazzowy i kompozytor nie był celebrytą i rzadko udzielał wywiadów na tematy osobiste. Najwięcej na temat swojej żony, Joanny i córki, Anny zdradził w wydanej w 2010 roku książce autobiograficznej "Desperado". Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że rodzinne życie muzyka było bardzo burzliwe. Tomasz Stańko opisał w biografii m.in. kulisy swojego ślubu.

W połowie lat 70. doszliśmy z Joaśka do wniosku, że powinniśmy ustabilizować nasz związek. Oboje mieliśmy burzliwe życie. Ostatecznie, dokładnie w dniu ślubu moja żona zaszła w ciążę z Anią - napisał.

Trudno się oprzeć wrażeniu, że okoliczności uroczystości zaślubin Tomasza Stańko z Joanną było dość ekstrawaganckie, nawet jak na artystę.

Ślub wzięliśmy nietypowo, bo nikomu nie powiedzieliśmy, gdzie odbędzie się ceremonia. Nie chcieliśmy na ślubie ludzi. W końcu pojechałem z Joasią do hotelu „Europejskiego" w Krakowie, kupiliśmy skrzynkę szampana i paląc jointa udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego. Tam powiedzieliśmy sobie „Tak", a dopiero potem zadzwoniliśmy do rodziny, że czekamy na nich z szampanem w hotelu - czytamy w autobiografii jazzmana.

Tomasz Stanko o żonie i córce

Małżeńskie szczęście Tomasza Stanko nie trwało długo. Muzyk rozstał się ze swoją żoną już po trzech latach od zalegalizowania związku.

Zamieszkaliśmy na Górnośląskiej. Kilka miesięcy później urodziła się Ania. Niestety, moje małżeństwo z Joasia przetrwało tylko trzy lata. Moja żona nie wytrzymała mojego trybu życia. Ale bardzo przeżyłem to rozstanie, bo byłem głęboko związany z Anią. Długo musiałem się potem zbierać - zdradził szczerze. Tomasz Stańko po rozwodzie szukał pocieszenia w używkach - Byłem upier....ny non stop. Szaleństwo mnie ogarniało. Do kieszeni wrzucałem grudy haszyszu, luzem fajki, amfetaminę, pastylki i flaszkę wódki - wyznał w książce.

Wierzę w jakiś rodzaj przeznaczenia. Tylko tak możemy być razem. Czasem słyszę: „Czy ty się rozwijasz? Żyjesz w cieniu ojca”. A dla mnie to wspólne życie z kimś bardzo bliskim jest najważniejsze - napisał w autobiografii.

Zdjęcia Tomasza Stańko możecie obejrzeć w GALERII >>

SPRAWDŹ TEŻ: TOMASZ STAŃKO nie żyje. Jaka była przyczyna śmierci muzyka?