Pielęgnacja to podstawa

W zależności od rodzaju cery, walkę z niedoskonałościami powinnyśmy zawsze zaczynać od doboru odpowiedniego rodzaju pielęgnacji. Innego traktowania wymagać będzie skóra sucha, a innego np. przetłuszczająca się. W przypadku tej pierwszej niezbędne będą kosmetyki o działaniu głęboko nawilżającym, zarówno jeżeli chodzi o preparaty oczyszczające jak i kremy. Skóra charakteryzująca się wydzielaniem nadmiernych ilości łoju, a co bardzo często za tym idzie, posiadająca tendencję do zaskórników i trądziku, bezwzględnie wymaga stosowania kosmetyków ograniczających wydzielanie sebum. Najdelikatniejszego traktowania wymaga zwykle cera naczynkowa i w przypadku takiej skóry zalecane są zazwyczaj środki kosmetyczne o działaniu łagodzącym i redukującym zaczerwienienie.

Po drugie podkład kryjący

Na rynku kosmetycznym dostępnych jest wiele rodzajów podkładów kryjących. Ich dobór również powinien być uzależniony od rodzaju skóry, choć zwykle są one przeznaczone do cery z widocznymi niedoskonałościami. Dobry fluid kryjący to taki, który maskując niechciane elementy, nie zatyka porów i pozwala skórze oddychać. Jego odcień powinien być dobrany w odpowiednim tonie, ponieważ zbyt jasny lub zbyt ciemny kolor będzie powodował efekt tzw. maski. Dodatkowo podkład kryjący niedoskonałości powinien utrzymywać się na skórze do kilkunastu godzin, zachowując przy tym matowy efekt przez cały dzień jak np. vichy dermablend. Jest to podkład mocno kryjący o skoncentrowanej formule, umożliwiający ukrywanie defektów takich jak: przebarwienia, cienie, blizny, a nawet bielactwo. Ponadto podkłady kryjące przebarwienia powinny posiadać ochronne filtry UV, nadając się do całorocznego stosowania.

Eleganckie wykończenie

Makijaż cery z niedoskonałościami najlepiej wykańczać pudrem kryjącym sypkim, który działa utrwalająco. Wybierając jakiekolwiek kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu skóry z defektami warto zadbać, aby były to preparaty o działaniu hipoalergicznym, eliminując w ten sposób możliwe alergie i podrażnienia. Najlepszy podkład kryjący nie będzie spełniał oczekiwań, gdy zawiera dużo tzw. „chemii”. Warto więc zwrócić swoją uwagę ku dostępnym w aptece dermokosmetykom o przebadanym składzie, które stanowią specjalistyczne preparaty, zarówno do cery normalnej jak i z problemami dermatologicznymi. W przypadku tych drugi, ze względu na swoje działanie lecznicze, dermokosmetyki mogą pomóc nie tylko w maskowaniu, ale i w całkowitej eliminacji występujących niedoskonałości.

Podsumowując, pamiętajmy, że przynajmniej drobnej korekty cery potrzebuje prawie każda nas. Każda z nas też, dosłownie i w przenośni, musi sprawdzić na własnej skórze, który kosmetyk będzie właściwy. Dobór odpowiedniego kremu i najlepszego podkładu kryjącego może sprawić, że będziemy mogły pochwalić się cerą niczym z reklamy!