"Brzuchomówcy" to książka autorstwa Piotra "Vienia" Więcławskiego będąca zbiorem rozmów ze znanymi postaciami świata show-biznesu. Raper postanowił wypytać m.in. Natalię Przybysz, Organka czy Olgę Frycz o ich kulinarne zwyczaje, preferencje i smaki. "Brzuchomówcy" to jednak coś więcej niż tylko kolejna pozycja książkowa w świecie kulinariów. Podczas rozmów ze swoimi gośćmi Vienio dowiaduje się wiele na temat ich wspomnień z dzieciństwa, zmian światopoglądowych czy stosunku do jedzenia mięsa.

Piotr "Vienio" Więcławski - wegetarianin z proekologiczną postawą

Raper nie je mięsa od kilkunastu lat. Jak sam o sobie mówi, jest "obudzony" i dobrze czuje się z odstawieniem tego typu produktów. Nadal je ryby, ale również z tych zamierza zrezygnować. Stara się też dbać o środowisko na tyle, na ile może:

W ludziach teraz zachodzi ogromna zmiana. Jeśli nawet stało się to modne, to bardzo się cieszę. To, co jemy jest paliwem życiowym. Pozwala nam myśleć, funkcjonować - mówi Vienio. Zrezygnowałem z samochodu, czuję się uwolniony. (…) Czuje się lepiej bez samochodu, może mnie to inaczej definiować jako mężczyznę w tym świecie - jako rycerza bez konia, ale świetnie się z tym czuję - dodaje.

Vienio o książce "Brzuchomówcy"

Muzykowi udało się zebrać w "Brzuchomówcach" zabawne i wzruszające historie swoich rozmówców. Poprzez rozmowę o jedzeniu Vienio dociera do nieodkrytych wcześniej historii swoich przyjaciół:

Olga Frycz opowiadała mi, jak przykrywała kotlety ziemniakami, żeby bracia jej nie zjedli. Wyobrażam sobie taką małą Olgę w fartuszku, słyszę ten dźwięk Krakowa… kiedy Kędzior jedzie po łajno na rowerze, żeby podlać grządki… kiedy Organek opowiada o zbieraniu szczawiu, to są rzeczy bezcenne - mówi raper.

Wśród rozmówców znajdziemy m.in. Olgę Frycz, Orinę Krajewską, Natalię Przybysz, Piotra Kędzierskiego, Michała Komara, Kosiego, Tomasza Organka czy Wojciecha Mazolewskiego.