Kim jest Vital Heynen? Belgijski szkoleniowiec jest od kilku dni na językach wszystkich, bo to właśnie jemu udało się doprowadzić polską reprezentację do finału Mistrzostw Świata 2018 w siatkówce. Cztery lata temu, tego samego dokonał Stephan Antiga i pod jego wodzą Polakom udało się pokonać Brazylijczyków i zdobyć złoty medal Mistrzostw. Czy dziś wieczorem historia się powtórzy? Czy polscy siatkarze zostaną mistrzami świata?  

Kim jest trener polskich siatkarzy, Vital Heynen?

Vital Heynen objął reprezentację Polski siatkarzy 7 lutego 2018 roku, pokonując innych kandydatów na to miejsce, m.in. Piotra Gruszkę i Andrzeja Kowala. Jego umowa obowiązuje do Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Chociaż trenuje Polaków dopiero kilka miesięcy, już okrzyknięto go jednym z najbardziej oryginalnych szkoleniowców, z którymi mieli okazję pracować polscy siatkarze.

ZOBACZ TEŻ: FINAŁ MŚ SIATKÓWKA 2018 WYNIK. Kto wygrał? Polacy zostali Mistrzami Świata? [NA ŻYWO]

"Jedno jest pewne. Tak ekscentrycznego i ekspresyjnego trenera reprezentacja jeszcze nie miała" – mówi Alojzy Świderek. Sam Heynen przyznaje, że słowo normalność dawno wyrzucił ze swojego słownika. Jest całkowicie zakręcony na puncie siatkówki i zdarza mu się oglądać na różnych kanałach jednocześnie cztery mecze. "Wiedzieliśmy, że ma świra na punkcie siatkówki, cały czas o niej gada, żyje nią 24 godziny na dobę. Dla niego nie liczy się nic poza siatkówką i rodziną, choć nie wiem, jakim cudem znajduje czas dla bliskich. Gdy jednak pewnego dnia zobaczyłem, że ogląda mecz drugiej ligi tureckiej, nawet ja byłem w szoku" – śmieje się Paweł Woicki.

Vital Heynen - kim jest?

Vital Heynen ma 49 lat, urodził się w Belgii, a karierę siatkarską rozwijał w rodzimym klubie Noliko Maaseik. Grał na pozycji rozgrywającego, a swoje największe sukcesy odniósł pod opieką trenera Andersa Kristianssona, zdobywając czterokrotnie mistrzostwo i pięciokrotnie puchar Belgii. Karierę zakończył w 2005 roku i został asystentem trenera, a następnie rok później, szkoleniowcem drużyny. W 2009 i 2011 otrzymał w Belgii tytuł trenera roku.

Vital Heynen trenował reprezentację Niemiec, z którą w 2012 roku awansował do Igrzysk w Pekinie, a dwa lata później, zdobył brązowy medal MŚ. Niedługo później zrezygnował z reprezentacji Niemiec, aby trenować drużynę Belgii. 

Czy dziś uda mu się doprowadzić Polaków do zwycięstwa i zdobycia tytułu Mistrzów Świata 2018? 

Finał Mistrzostw Świata w siatkówce dziś o 21.15.