Uchwycić wielkomiejskiego ducha

Warszawski Maraton Fotograficzny to konkurs, którego uczestnicy mają 12 godzin na wykonanie 12 zdjęć w 12 różnych kategoriach, powiązanych ze sobą jednym spójnym motywem przewodnim. W tym roku tematem konkursu było „Życie w Wielkim Mieście”. Pomimo deszczowej pogody, bieg wystartował 18 maja z Bulwaru Karskiego, przez Marszałkowską aż w kierunku Saskiej Kępy. Na najwytrwalszych na mecie czekało upalne słońce i satysfakcja z ukończenia fotograficznego challenge’u. 
Jak w każdym maratonie liczy się czas, ale też bystre oko, szybka selekcja i spójna prezentacja – zauważa Agata Milewska, Brand Manager Green Caffè Nero. – Uczestnicy mają cały dzień na zaliczenie wszystkich przygotowanych przez nas punktów zbiorczych i wykazać się kreatywnym spojrzeniem na Warszawę. Ideą, jaka nam przyświeca w trakcie maratonu jest uchwycenie ducha wielkiego miasta, oswojenie jego zgiełku i czerpanie z niego inspiracji. Jednocześnie zależy nam na aktywnym wspieraniu promocji miasta, jego kultury, jak i kreatywności miłośników fotografii – dodaje. 

Zwycięska trójka i dwunastu wspaniałych

Na 12 godzin przypada 12 kategorii, a wszystkie z nich związane są z wielkomiejskim motywem przewodnim. Dlatego dla uczestników to przede wszystkim sprawdzian dla ich kreatywności. Zwycięzców wybrało jury, w gronie którego znalazły się znane nazwiska z fotograficznego świata. Wśród nich należy wymienić jednego z najwybitniejszych autorów w historii polskiej fotografii – Tadeusza Rolke, grafika, architekta i varsavianistę – Tomasza Leca czy honorowego członka Związku Polskich Artystów Fotografów – Marka Grygiela. W swojej klasyfikacji eksperci oceniali pomysł, nakład pracy, oko i technikę. Największym wyzwaniem była ocena wszystkich 12 zdjęć jednego autora, spójnych z tematyką kategorii i całego maratonu. 

Jak wyglądało podium i czyja seria zdjęć zachwyciła jurorów? Pierwsze miejsce zajął Arek Stani, na drugiej pozycji uplasowała się Anna Goleniewicz, a podium zamknęła Katarzyna Derkacz-Gajewska. 

Jury przyznało także nagrody w poszczególnych kategoriach: 

 1. Żagle Warszawskie – Ireneusz Badura
 2. Autorska interpretacja numeru startowego – Robert Natenadze
 3. Inteligentna Technologia – Małgorzata Barańska-Bartosiak
 4. Wielkie Perspektywy – Anna Goleniewicz
 5. Po stronie natury – Izabela Mieszczańska
 6. Zwierzę w mieście – Daniel Sierawski
 7. Sztuka na ulicach – Patrycja Orłowska
 8. Miasto, którego nie ma – Izabela Mieszczańska
 9. Kobieta w wielkim mieście – Marek Mosiński
 10. Naturalnie nad Wisłą – Arek StaniHulaj Noga – Krzysztof Weyher
 11. Młodym być i więcej nic – Piotr Minkiewicz
 12. Hulaj Noga – Krzysztof Weyher

Wszystkie zwycięskie prace będzie można obejrzeć do końca sierpnia na wystawie przy gablotach przy schodach ruchomych na trasie W-Z.

To już kolejna, druga edycja Warszawskiego Maratonu Fotograficznego zorganizowanego przez Green Caffè Nero, która ufundowała także nagrody główne. Partnerami konkursu i fundatorami nagród dla wyróżnionych  byli m.in. Biuro marketingu m.st. Warszawy, Pałac Kultury i Nauki, marka Żywiec Zdrój czy Intelligent Technologies. Partnerem medialnym była Gazeta Wyborcza i portal ohme.pl.