Postać w złotej masce i czerwonej sukni opiera się niedbale o marmurową fasadę pałacu przy Canale Grande. Tiul spływający z kapelusza tańczy na wietrze. Jak każe karnawałowa tradycja, kiwam jej na powitanie głową. A gdy odwracam się na mgnienie oka, postać znika. Wygląda na to, że rozpłynęła się w mgle otulającej wieczorami kanały. Najhuczniejsze są ostatnie dni karnawału – od 25 stycznia do 5 lutego, choć już dziś pełno tu przebierańców. Zabawa rozpoczyna się paradą na placu świętego Marka, nazwanym niegdyś przez Napoleona „największym salonem Europy”. Potem wtajemniczeni lub ci, którzy wykupili bilety na tajne bale organizowane przez karnawałowe bractwa, wsiadają do gondoli i motorówek, by bawić się w niedostępnych dla turystów pałacach. Jednak nic straconego.

Na czas karnawału Wenecja staje się wielkim teatrem, a kanały i pyszne fasady wiekowych kamienic łączących w sobie motywy greckie, bizantyjskie czy gotyckie tworzą idealną wręcz scenografię. Najwięcej happeningów dzieje się na placu San Polo. Zresztą całą Wenecję opanowują „sior maschera”, czyli zamaskowani balowicze. Maski dodają weneckiemu karnawałowi kolorytu, ale też czynią wszystkich równymi. Za maską niknie płeć, grubość portfela i status społeczny, tak ważny w zhierarchizowanej Wenecji z czasów Republiki. Karnawał przeżywał wtedy najlepsze lata. Dziś strój maschera nobile, czyli maska patrycjusza, czarny kaptur i jedwabna peleryna, oraz przebrania inspirowane komedią dell’ arte (popularną w XVI w.) to klasyka. Wenecjanie śmieją się, że palma pierwszeństwa jeżeli chodzi o przebrania należy do turystów. I cytują za Oscarem Wilde’em, że człowiek ujawnia prawdziwą naturę dopiero z maską na twarzy. Przekonajcie się, czy to prawda, zanim dzwony na XI-wiecznej dzwonnicy św. Marka o północy z wtorku na środę popielcową ogłoszą koniec zabawy i początek postu.

GWIAZDY W WENECJI
Najchętniej zatrzymują się w pięciogwiazdkowym hotelu Danieli (www.hoteldanielivenice.com) w pałacu przy Canale Grande. Gościli tu już m.in.: Harrison Ford, Nicole Kidman, Gwyneth Paltrow, David i Victoria Beckhamowie. Twórcy filmu „Casino Royale” z Danielem Craigiem (na zdj. po prawej) dostali od władz Wenecji pozwolenie na rejs po Canale Grande żaglówką. Była to pierwsza od dziesięcioleci żaglówka płynąca pomiędzy mostami Accademia i Rialto.
Nasze adresy
Bar i restauracja Centrale (Piscina Frezzeria, San Marco): futurystyczny design w kamienicy z XVI w. Modne miejsce. Na unikatowe książki i korale ze szkła poluj na Calle della Mandola.