Księżna Kate i książę William spędzą w Polsce dwa dni. Po wizycie w naszym kraju jadą do Niemiec, gdzie spotkają się m.in. z kanclerz Angelą Merkel. Kate i William przylecą do Polski już dziś w południe. Na warszawskim Okęciu powinni wylądował około godz. 14.00. Po półgodzinnym przywitaniu przejadą się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie oficjalnie powita ich prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Duda. Jaki jest dalszy plan ich wizyty?

PONIEDZIAŁEK, 17. lipca

Po wizycie w Pałacu Prezydenckim Wiliam i Kate udadzą się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzą̨ ekspozycję poświęconą Powstaniu 44. Książęca para nie tylko obejrzy cenne ekspozycje Muzeum, lecz także spotka się z kombatantami, zapali znicze dla upamiętnienia Powstańców i wpisze się do pamiątkowej księgi gości Muzeum.

Po południu, ok godz. 17.00 William i Kate udadzą̨ się do centrum The Heart, inkubatora biznesu w warszawskim biurowcu Spire, gdzie spotkają̨ się z młodymi przedsiębiorcami na początku ich biznesowej drogi. Z wieżowca książęca para obejrzy panoramę Warszawy i wysłucha konferencji o współpracy startupów i korporacji. Wydarzenie to da początek programowi “Warsaw-London bridge”, którego celem jest pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków na całym świecie.

Wieczorem, ok godz. 20.00 Kate i Williama czeka przyjęcie w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich, gdzie Ambasador Wielkiej Brytanii zorganizuje kolację na ok. 600 osób z okazji urodzin Królowej. To tam książę William ma wygłosić przemówienie, na które wszyscy czekają!

WTOREK, 18. lipca

Drugiego dnia wizyty w Polsce książęca para uda się do Gdańska. Po 12.00 planowana jest wizyta w byłym Nazistowskim Niemieckim Obozie Koncentracyjnym Stutthof. William i Kate spotkają̨ się tam z grupą pięciu byłych więźniów obozu.

Po 15.00 książę i księżna udadzą się właśnie do Gdańska. Na Rynku Głównym wezmą udział w jarmarku, podczas którego zostaną poczęstowani Goldwasser, czyli gdańskim likierem oraz tradycyjnymi polskimi pierogami. Będą mieli również okazję przyjrzeć się pracy rzemieślników tworzących wyroby z bursztynu, co na pewno szczególnie zachwyci księżną Kate!

Ok. godziny 16.00 para książęca pojedzie do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego patronem jest Książę Walii. Teatr został otwarty w 2014 roku i to tu co roku obdywa się festiwal szekspirowski, na który przyjeżdżają̨ miłośnicy sztuk Szekspira z całego świata. William i Kate obejrzą otwarcie dachu podczas specjalnego przedstawienia. Po spektaklu wezmą udział w przyjęciu dla przedstawicieli świata sztuki, kultury oraz mediów z Polski i środowisk polonijnych na wyspach Wielkiej Brytanii.

Ostatnim punktem wizyty Williama i Kate w Gdańsku będzie Europejskie Centrum Solidarności na terenach Stoczni, kolebki polskiego ruchu Solidarność. Książę i Księżna zwiedzą muzeum i spotkają się z członkami-założycielami Solidarności. Będą mieli także okazję przekroczyć słynną bramę Stoczni, a na koniec złożą wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Po wizycie w Stoczni Gdańskiej książęca para powróci do Warszawy.

ŚRODA, 19. lipca

Tego dnia książęca para zje śniadanie w Belwederze i ok. godziny 10.00 rano wylecą z dziećmi do Berlina na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel. Będzie to ostatni punkt ich wizyty w Polsce.

Żałujemy jedynie, że będzie ona trwała tak krótko. Mamy nadzieję, że William i Kate znajdą jeszcze kiedyś czas, aby przylecieć do Polski na dłużej ;-)