Władysław Kowalski był znanym i popularnym aktorem filmowym i teatralnym. Artysta zagrał w wielu wielkich produkcjach, takich jak: "Kolumbowie", "Kanał", "Pokolenie", "Ucieczka z Kina Wolność", "Dekalog VII", "Podwójne życie Weroniki", "Katyń", "Pan Tadeusz", a ostatnio w takich hitach jak "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, czy "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej. W 1984 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Kartka z podróży” w reżyserii Waldemara Dzikiego. Aktor znany był jednak głownie ze swoich doskonałych wcieleń teatralnych. Gdzie go mogliśmy go oglądać…?

Władysław Kowalski w teatrze

Władysław Kowalski występował na deskach takich teatrów jak Ateneum, Teatr Powszechny oraz Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie. 2 maja 1959 roku zadebiutował w roli Chucha w spektaklu "Kapelusz pełen deszczu" Michaela Vincente Gazzo w reż. Andrzeja Wajdy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, gdzie występował do 1960. Potem występował na deskach stołecznych teatrów w Warszawie.

Władysław Kowalski - kim był?

Wielbiciele seriali zapamiętali go zaś z roli doktora Ryszarda Nowotarskiego, pediatry z "Na Wspólnej".

Władysław Kowalski urodził się  24 lutego 1936 w Żurawcach koło Tomaszowa Lubelskiego. Kowalski był dwukrotnie żonaty: jego pierwszą żoną była aktorka Elżbieta Kępińska. W 1981 jego żoną została zaś Monika Sołubianka. Synem aktora jest Kuba Kowalski – znany warszawski reżyser teatralny.

 W 2013 został zaś twarzą Kampanii Przeciw Homofobii, występując na plakatach właśnie ze swoim synem Jakubem, który publicznie przyznał się do homoseksualizmu.

Rodzina aktora nie podała póki co informacji co do daty i miejsca pogrzebu aktora.