GALA: Czy w piątkowe wieczory rodzina zasiada przed telewizorem, żeby oglądać taniec na lodzie?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Siadają, a potem mnie krytykują. Pierwsze recenzje bliskich były miażdżące. Kiedy wróciłem po emisji pierwszego programu, to już w drzwiach zadano mi pytanie, czy za tydzień znowu zamierzam się tak skompromitować.

GALA: Czyli była rodzinna awantura?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Awantura to nie, ale muszę przyznać, że kiedy godziłem się na udział w programie, nie bardzo sobie zdawałem sprawę, jak to może wyglądać. Nie ukrywam, że pierwsza scysja, którą miałem z Dodą, zaskoczyła mnie. Nie spodziewałem się takiej odwagi i śmiałości ze strony młodszej osoby. Doda chwyciła mnie po prostu za krawat.

GALA: W kontrakcie nie ma klauzuli, że może pan wstać i trzasnąć drzwiami, jeśli to przekroczy próg pańskiej wytrzymałości?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Gdybym był doprowadzony do ostateczności, to wyszedłbym. Właściwie było już blisko, bo mieliśmy problem Oli..., przepraszam, Joli Rutowicz. Widzi pani, jeszcze nie nauczyłem się imienia „tej gwiazdy”. Nie ukrywam, byłem wtedy na granicy wycofania się z programu.

GALA: Co pana powstrzymało?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Sama „gwiazda nowej generacji”, która po prostu odpadła. Została odrzucona przez widzów. Nie oglądałem „Big Brothera”, nie wiem, co tam robiła, ale nie widziałem w niej nic poza tipsami i podrabianiem Dody. Każde zjawisko powinno mieć minimum wartości.

GALA: Co pan myśli o Dodzie?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Poznałem Dorotę Rabczewską, a nie Dodę. A to dwie zupełnie różne osoby. Wydaje mi się, że powoli dociera do Dody, że wizerunek ostrej, agresywnej dziewczyny jest jej coraz mniej potrzebny. To się dobrze sprzedaje, ale ona jest zupełnie inna. Niewiele osób będzie miało szansę zobaczyć ją taką, jaka jest naprawdę.

GALA: Przed panem się otworzyła? Mieliście szczerą rozmowę?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Nie raz.

GALA: I co jej pan powiedział?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Po prostu zwracam jej uwagę, że powinna pokazać więcej swoich twarzy. Dlatego, że jej twarz na sprzedaż jest już bardzo ograna. Mogłaby zaistnieć jako osoba, która naprawdę ma swój własny i ciekawy pogląd. Powinna bardziej eksponować swoją osobowość, a nie tylko radykalną zadziorność.

GALA: Naprawdę jest pan zafascynowany poglądami Dody?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Tak. To fajna, ciekawa i wrażliwa osoba. Tylko to ukrywa.

GALA: Czy podoba się panu jako kobieta?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: To nie jest mój typ, ale myślę, że to jest dziewczyna, która może się bardzo podobać mężczyznom. Zwłaszcza tym, którzy są zdobywcami, którzy chcieliby ją okiełznać. Chociaż w przypadku Dody wydaje mi się to bardzo trudne i nie każdemu jej partnerowi to się uda. To jest twarda, silna i ostra osobowość.

GALA: A może Doda jest po prostu szalona?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Szalona jest na pewno, ale przede wszystkim odważna i konsekwentna. Ma przecież geny ojca, który był olimpijczykiem, mistrzem w podnoszeniu ciężarów. To jest taka osoba, która wie, po co żyje i jak iść do celu. Pod tym względem można ją podziwiać.

GALA: Doda jest jak sportowiec?!

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Ma niezwykłą świadomość tego, co chce osiągnąć. I potrafi to zrobić.

GALA: Czy ona jest piękna?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Doda gra konwencją blondynki. To jest migotanie cekinami, róż i tipsy. Jest dla Polaków trochę blondynką z kawałów. I nie ma w tym nic złego. Ona dostrzegła, że świat wokół nas jest plastikowy i tandetny, jak z fotoplastykonu. I Doda w tym świecie, jak Barbie, dobrze się czuje. Ma poczucie, że jest królową tego różowego świata.

GALA: Pana ideał kobiety?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Gina Lollobrigida była dla mnie kobietą absolutnie piękną i doskonałą. Wydawało mi się, że nie ma piękniejszej kobiety i na tym zamknąłbym swoje stare wspomnienia...

GALA: Chciałby pan, żeby Tomasz Jacyków był pana stylistą?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Nie wiem. Musiałbym przymierzyć.

GALA: Jacyków często podkreśla, że jest homoseksualistą. Co pan myśli na temat homoseksualizmu?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Mam politycznie poprawny stosunek do tego. Natomiast nie lubię ostentacji w ujawnianiu swoich preferencji seksualnych. Nie lubię żadnej ostentacji. Tomek żyje w ten sposób, bo tak chce. Tak sobie wymyślił i tak mu dobrze. A może niedobrze. Ale to jego sprawa i nie chcę się w to zagłębiać.

GALA: Dla pana pokolenia to jest skandaliczne, że ktoś opowiada na prawo i lewo o tym, że jest homo lub bi, jak to robi Jacyków?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Staram się nie interesować życiem prywatnym innych ludzi. W moim życiu tyle się dzieje, że nie ma potrzeby, żebym się zagłębiał w życie innych. Mam rodzinę, mam przyjaciół i w tym obrębie realizuję zainteresowania.

GALA: Powiedzmy sobie szczerze – bierze pan udział w programie, w którym przekraczane są przyjęte normy obyczajowe.

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Być może, ale każdy musi odpowiadać za siebie. Także widzowie, którzy trzymają w ręku pilota. A ten program ma blisko czteromilionową widownię. I tylko w pewnej warstwie zgodzę się z tym, że przekracza normy obyczajowe. Jest tam, przysłonięty przez skandale, wątek sportowy pokazujący ludzi, którzy chcą coś w życiu osiągnąć.

GALA: Oddaje pan temu programowi swój świetny wizerunek komentatora sportowego.

 

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Mogę odpowiadać tylko za to, co robię. Nie będę odpowiadał za innych. Nie przekraczam w tym programie norm obyczajowych. Szukam tego, co pozytywne. Nie fascynuję się incydentami ani animozjami osób biorących w nim udział. Media chcą sensacji i ten program niewątpliwie im tego dostarcza.

GALA: Mam wrażenie, że w „Gwiazdy tańczą na lodzie” użyto pana jako listka figowego.

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Wszyscy wiemy, co się stało z mediami – uległy tabloidyzacji. Dzisiaj młody dziennikarz wchodzi do zawodu i tnie i chłoszcze. Wszyscy chcą być samurajami. Niech trup ściele się gęsto. Nie należę do tej grupy dziennikarzy. Mam dystans do świata, do siebie. Każdy z nas ma swoje nazwisko, swój dorobek i oczywiście wplątanie się w rzecz niepotrzebną jest zagrożeniem dla tego nazwiska i tego, co się robiło. Jest więc pytanie, czy ludzie, którzy mnie do tej pory szanowali jako komentatora sportowego, odwrócili się ode mnie czy nie? Wszyscy oczekiwali, że dam się wciągnąć w niegrzeczne potyczki słowne i prędzej czy później przez ten magiel będę wciągnięty. Ale tak się nie stało.

GALA: A gdzie jest misyjność w tym programie?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Telewizja to nie tylko misja, ale też niezbędna dziś komercja. Ten program zarobił 20 mln zł z reklam za pierwszy cykl. Telewizja publiczna wkroczyła na rynek zarezerwowany dla telewizji komercyjnych. Dlatego też program spotkał się z tak ostrym atakiem. Oczywiście, mógłbym twierdzić, że to jest promocja łyżwiarstwa, ale nie będę się w to bawił.

GALA: Co to jest misja, według pana?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Misja jest wówczas, kiedy ludzie stają się lepsi. Kiedy pokazują, że uczą się czegoś od początku. Jak Przemek Saleta. Znany sportowiec i duża nieporadność wielkiego misia na łyżwach. Ale próbował i nie bał się kompromitacji. Naprawdę mam cięty język i w różnych sytuacjach potrafię go użyć. Nie byłoby dla mnie żadnym problemem, żeby nagle ostro wykpić nieudolność osób, które pojawiają się w programie. Ale przecież oni zaczynali od zera. Ktoś, kto nigdy nie uprawiał sportu, tego nie rozumie.

GALA: A pan umie zrobić podwójny piruet?

WŁODZIMIERZ SZARANOWICZ: Na pierwszym roku AWF-u musiałem zaliczyć u Włodzimierza Starosty wszystkie podstawowe skoki łyżwiarskie. Miałem czwórkę na semestr. Ale nie byłem kandydatem na Grzesia Filipowskiego (znany łyżwiarz – przyp. red.). Dawniej zrobiłbym pojedynczy piruet. Dzisiaj nie, bo po swoich sportowych wyczynach mam kolano w strzępach. Jazda na rowerze i pływanie, to mi zostało.