Niedotlenienie i niedostateczne odżywienie komórek to tylko jeden z postarzających skórę czynników. Dym papierosowy jest źródłem szkodliwych wolnych rodników, przyczynia się także do rozpadu kolagenu i elastyny w tkankach. Za powstawanie nowych zmarszczek odpowiedzialna jest także zmieniona mimika twarzy u palaczy. Niestety, szkodliwych skutków palenia tradycyjnych papierosów jest więcej.

Palenie papierosów - negatywne skutki

"Zaciąganie się" powoduje marszczenie skóry nad górną wargą (powstające tam linie nazywa się nawet zmarszczkami palacza), a mrużenie oczu narażonych na gryzący dym sprzyja wczesnemu rozwojowi tzw. kurzych łapek. Co gorsza, badania dr V. L. Ernstera wykazały, że u kobiet wpływ papierosów na powstawanie zmarszczek jest znacząco większy niż u mężczyzn. Z kolei zdaniem koreańskich naukowców kobiety, które palą i opalają się są narażone na przedwczesne starzenie się prawie 11 razy bardziej niż te, które unikają papierosów i słońca.

Dlatego unikanie papierosów jest znacznie ważniejsze dla zachowania młodego wyglądu niż botoks czy najdroższy nawet krem przeciwzmarszczkowy. Co zrobić, jeśli już jesteśmy uzależnieni? W rzuceniu palenia można nam pomóc nikotynowa terapia zastępcza albo niekonwencjonalne metody, jak medytacja, akupunktura czy popularna wśród hollywoodzkich palaczy hipnoza.
 
Pierwszym krokiem do ograniczenia szkodliwości nałogu mogą być alternatywy dostarczające nikotynę. Są to e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu takie jak system IQOS, którego użytkownicy zamiast dymu wdychają aerozol. Badanie Instytutu Biologii Eksperymentalnej im. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk wykazało 20-krotnie silniejszy wpływ dymu papierosowego na powstawanie stresu oksydacyjnego w komórkach nabłonka oskrzeli w porównaniu do aerozolu wytwarzanego przez IQOS. Skład chemiczny dymu papierosowego i aerozolu wytwarzanego przez podgrzewanie tytoniu porównywali także m.in. japońscy badacze na zlecenie tamtejszego ministerstwa zdrowia. W raporcie "Comparison of Chemicals in Mainstream Smoke in Heat-not-burn Tobacco and Combustion Cigarettes" doszli do wniosku, że "poziom nikotyny we wkładach tytoniowych jest prawie identyczny, jak w tradycyjnych papierosach. Jednak aerozol zawiera o 80 proc. mniej N-nitrozamin oraz o 99 proc. mniej tlenku węgla".

IQOS - skuteczne rozwiązanie dla palących "mentole"?

Do rzucania palenia może nas zmotywować nowe prawo. 20 maja ze sklepów w całej Unii Europejskiej znikną papierosy mentolowe (także z kapsułką). Od tego momentu tytoń o mentolowym aromacie będzie dostępny wyłącznie we wkładach do podgrzewaczy tytoniu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia jest całkowita rezygnacja z palenia i używania produktów nikotynowych. Ale jeśli mimo podjętych prób nie uda ci się zerwać z nałogiem, może warto rozważyć alternatywę, która ma potencjał mniejszej szkodliwości. Podgrzewacze tytoniu typu IQOS podgrzewają wkłady tytoniowe (także te mentolowe) bez spalania do temperatury nie wyższej niż 350°C. Ponieważ nie zachodzi proces spalania, nie wytwarza przy tym dymu ani popiołu, jedynie aerozol zawierający nikotynę, który ma średnio o 90-95% niższe poziomy szkodliwych substancji - poza nikotyną - niż dym papierosowy.

Z podgrzewaczy tytoniu korzystają m.in. Hanna Lis, Grażyna Wolszczak, Natalia Klimas, Klaudia Halejcio czy Agnieszka Włodarczyk.