Kto wygrał wybory prezydenckie 2020 w Polsce? Pierwszą odpowiedź na to pytanie dały wyniki II tury wyborów na prezydenta RP z sondażu exit poll. Na zlecenie stacji TVP, TVN i Polsat przygotowała je firma Ipsos na podstawie ponad 50 tysięcy ankiet wyborców przeprowadzonych przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce. Andrzej Duda uzyskał tam 50,4% głosów, a Rafał Trzaskowski 49,6%. Średnia dokładność badania exit poll wynosi dwa punkty procentowe, dlatego na jego podstawie nie dało się jednoznacznie wskazać zwycięzcy.

Wybory prezydenckie 2020 - wyniki PKW

W poniedziałek rano Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe wyniki wyborów z godziny 7:58. Według danych z 99,97% obwodów wyborczych wyniki przedstawiają się następująco: Andrzej Duda - 51,21%., Rafał Trzaskowski - 48,79%. Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak poinformował, że ilość brakujących głosów nie wpłynie znacząco na wyniki wyborów.

O takich liczbach, które mogłyby zmienić wynik wyborów, ustalić nową większość, nie ma już mowy - powiedział przewodniczący PKW.

To oznacza, że Andrzej Duda zostanie prezydentem RP na kolejną kadencję.

Kiedy będą dokładne wyniki wyborów 2020?

Oficjalne wyniki wyborów poznamy podczas kolejnej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej, która nastąpi po zliczeniu głosów ze 100% obwodów wyborczych.

Wybory 2020 - frekwencja

Według PKW frekwencja w II turze wyborów prezydenckich wyniosła 68,12%, czyli nieco mniej niż podawał wcześniejszy sondaż Ipsos. Nie ma więc rekordu, ale jest to drugi najwyższy wynik w historii III RP. Więcej Polaków poszło do urn wyborczych jedynie w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku.

ZOBACZ TEŻ: Agata Kornhauser-Duda przemówiła podczas wieczoru wyborczego: "Pozbawiacie mnie prawa do mojego własnego wyboru"