19 lat, ponad 150 odciśniętych dłoni znakomitych polskich artystów, dziesiątki spektakli teatralnych, koncertów, setki Gwiazd odwiedzających Międzyzdroje i tysiące wspomnień. Tak można podsumować w liczbach najpopularniejszy polski festiwal kulturalny. A już za 16 dni rozpocznie się jubileuszowy 20. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Ten nadmorski kurort jednoznacznie kojarzy się z szerokim wachlarzem wydarzeń kulturalnych, obecnością największych polskich artystów i Promenadą Gwiazd. Start tegorocznej  imprezy już 1 lipca 2015 roku. A czy pamiętamy kto stworzył Festiwal Gwiazd i jak Międzyzdroje stały się show-biznesowym wakacyjnym „must be there”?

Pierwszy Festiwal Gwiazd odbył się w Międzyzdrojach w roku 1996. Początek dała mu myśl, która zrodziła się w głowie Waldemara Dąbrowskiego podczas pogrzebu Krzysztofa Kieślowskiego. Przyszły go żegnać tłumy, wśród których nie zabrakło pogrążonych w żałobie artystów. W szczególnym momencie stanęło razem środowisko kultury – wielu mądrych i utalentowanych ludzi w różnym wieku. W chwili, gdy ubyło kogoś ważnego z tego grona, pojawił się impuls, by podtrzymać tę więź, by poczuć siłę własnych uzdolnień, by móc, także zasmakować jeszcze jednego aspektu nie tyle wolności, co raczej normalności. W końcu – była to chęć zrobienia i przeżycia czegoś „dla”, a nie „przeciw”.

Organizatorzy pierwszej edycji Festiwalu Gwiazd postawili na nim dwie pieczątki, z nazwiskami Felliniego i Kieślowskiego, podkreślając tym samym charakter i wyznaczając poziom tej, a także następnych imprez. Drugi Festiwal odbywał się pod hasłem „Europa, Europa”, z dwoma nazwiskami na sztandarze: Wisławy Szymborskiej i Andrzeja Wajdy. Trzeci Festiwal Gwiazd wybrał sobie hasła i tematy monumentalne: Adama Mickiewicza i sztukę aktorską. Kolejne edycje przyniosły takie tematy, jak: Fryderyk Chopin i różnorodna obecność jego dzieła we współczesnej kulturze, dziejowy przełom, jakim był koniec XX wieku i początek nowego tysiąclecia, 50-lecie Teatru Telewizji, czy obchody Roku Gombrowiczowskiego.

Tradycją Festiwalu jest honorowanie artystów, poprzez uwiecznienie odcisków ich dłoni i autografów na Międzyzdrojskiej Alei Gwiazd. Stworzył ją Adam Myjak – wybitny artysta rzeźbiarz, rektor warszawskiego ASP. Swój ślad w Międzyzdrojach pozostawiło już ponad 150 wybitnych przedstawicieli polskiej kultury.

W tym roku do tego grona dołączą:

  • w kategorii muzyka: Jacek Cygan, Alicja Węgorzewska
  • w kategorii teatr i film: Mikołaj Grabowski, Piotr Gąsowski, Piotr Polk, Jerzy Turek (pośmiertnie), Paweł Królikowski, Jakub Wesołowski, Witold Pyrkosz, Magdalena Różczka
  • w kategorii sztuki piękne i grafika: Henryk Sawka

Poza tym, jak zwykle na gości Festiwalu czekają sztuki teatralne, wieczorne pokazy kina, koncerty i wernisaże. Nie zabraknie także corocznego meczu piłkarskiego „Artyści kontra Samorządowcy”.

Cały program Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach dostępny jest pod linkiem: http://www.festiwalgwiazd.pl/

Zobaczcie jak prezentowały się gwiazdy w trakcie poprzednich festiwali, a także na konferencji tegorocznej edycji imprezy!