Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Healthcare dla Tantum Rosa[1], ponad 41% badanych Polek odczuwało dolegliwości miejsc intymnych w ciągu ostatniego roku.Najczęściej kobiety wymieniały pieczenie i swędzenie miejsc intymnych (14%), upławy (12%), infekcje dróg moczowych (10%). Temat zdrowia intymnego wciąż jest dla nas wstydliwy i wolimy udawać, że problem nas nie dotyczy.

Jeśli dokuczają ci upławy, odczuwasz pieczenie, bolesność, czy swędzenie w okolicach intymnych, może to oznaczać stan zapalny. Niezbędna jest wówczas wizyta u ginekologa, ponieważ nieleczony może prowadzić do wielu groźnych powikłań, jak np. do uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, a w konsekwencji do nadżerek i stanów predysponujących do raka tego narządu. Aby szybko pozbyć się uczucia dyskomfortu wywołanego infekcją, warto zastosować lek o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i odkażającym, np. Tantum Rosa.

Wizyta u ginekologa powinna być na stałe wpisana w kalendarz każdej kobiety – a nie tylko doraźnie, w wyniku zaobserwowanej infekcji. Niezwykle ważna jest systematycznie wykonywana cytologia. Okazuje się, że tylko 45% Polek w wieku 20-50 lat regularnie wykonuje wykonuje badanie cytologiczne (co najmniej raz na dwa lata), a 18% Polek w tej samej grupie wiekowej nigdy nie miało wykonywanej cytologii[2].

Czy wiesz, że regularnie, przynajmniej raz do roku wykonywane badanie cytologiczne pomoże ocalić Twoje życie? Każda z kobiet, niezależnie od wieku, zawodu, trybu życia znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na jeden najpowszechniejszych kobiecych nowotworów złośliwych – rak szyjki macicy. Choroba ta dotyka ok. 500 000 kobiet na świecie. W Polsce coroczne zapada na nią ok. 4000 pań. Niestety każdego dnia umiera średnio 5 z nich…

Rak szyjki macicy nie musi być jednak choroba śmiertelną. Odpowiednio wcześnie wykryty jest całkowicie wyleczalny. Regularnie, przynajmniej raz do roku wykonywane badanie cytologiczne pomoże  ocalić życie.

 

Tantum Rosa już od 15 lat towarzyszy Polkom w różnych sytuacjach życiowych: podczas połogu, w profilaktyce przed- i pooperacyjnej w ginekologii, w przypadkach zapalenia m.in. szyjki macicy, jak również po chemio- i radioterapii. Firma Medagro Angelini wspomaga akcje, których celem jest troska o kobiety w zakresie profilaktyki ginekologicznej. Jedna z nich jest kampania „Piękna bo zdrowa”, organizowana przez „Kwiat Kobiecości”, mająca na celu zwiększenie świadomości kobiet na temat wirusa HPV oraz raka jajnika, a także zmiana podejścia Polek do badań ginekologicznych.

[1] Badania wykonywane były na reprezentatywnej grupie kobiet w wieku 18-55 (N=678).  Inicjatorem badania była firma Medagro Angelini, dystrybutor leku Tantum Rosa.

[2] Millward Brown, czerwiec 2012, wywiady bezpośrednie w domach respondentek, ogólnopolska, reprezentatywna próba kobiet w wieku 20-50, n=560.