Pracuje już połowę swojego życia, debiutowała w filmach Disneya. Rodzice, nauczyciele, wspierali tę pasję, mama podjęła trzecią pracę, żeby finansować jej lekcje tańca i aktorstwa, a tata, Afromamerykanin, woził ją na castingi. Nadał córce imię Zendaya, które stało się jej artystycznym pseudonimem, w języku bantu to słowo oznacza "składać podziękowania". Młoda aktorka ma za co dziękować, jest wszechstronnie utalentowana. Wie też, czego chce, i potrafi o to walczyć.

Gdy skończyła 16 lat i Disney zaproponował jej przedłużenie kontraktu, postawiła warunki. - Nie chciałam w kółko grać nastolatek, które tańczą i śpiewają. Dziewczyny potrafią więcej. Moja bohaterka miała np. świetne oceny z matematyki - opowiada. Teraz też starannie wybiera role. - W większości scenariuszy kobiety nie mają własnej historii, ich zadaniem jest tylko wspieranie męskiego bohatera. Gdybym je grała, przestałabym się rozwijać - mówi. Wybrała uzależnioną od narkotyków Rue w serialu "Euforia", za tę rolę w ubiegłym roku dostała Emmy, jest najmłodszą laureatką tej nagrody.

Potrzeba krzyku

Swój talent potwierdziła w filmie "Malcolm & Marie", który powstał, bo podczas lockdownu desperacko szukała zajęcia. - Po raz pierwszy od 13. roku życia nie nie robiłam. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, do jakiego stopnia praca buduje moją tożsamość. Żeby jakoś przetrwać, każdego ranka zakładałam inną perukę i tworzyłam różne postacie - wspomina. Niemal codziennie dzwoniła do Sama Levinsona, który wyreżyserował "Euforię", i namawiała go, by znowu coś razem zrobili. Film "Malcolm & Marie" powstał w niezwykłych warunkach, wymuszonych przez wymogi sanitarne. 20-osobowa ekipa, dwoje aktorów, dwa tygodnie zdjęć. Zendaya zagrała w swoich ubraniach, sama robiła sobie makijaż i fryzury, zainwestowała własne pieniądze. Nikt nie wiedział, czy się uda. Netflix kupił film za 30 milionów dolarów. Jest to opowieść o dwojgu ludziach, którzy bardzo się kochają, ale też potrafią ranić jak nikt inny. Zendaya jest znakomita, mówiło się, że mogła dostać nominację do Oscara. - Rola Marie pozwoliła mi się wypowiedzieć. Nie jestem kłótliwa, nie podnoszę głosu, ale wiem, że czasem dobrze jest wykrzyczeć, co w tobie siedzi- oznajmiła aktorka.

Prywatnie ma problemy nie tylko z krzykiem, ale nawet z prowadzeniem normalnych rozmów. Od dziecka jest chorobliwie nieśmiała, do dziś unika ludzi. - Powiedziano mi, że sprawiam wrażenie wyniosłej, bo się nie odzywam. A prawda jest taka, że jestem zbyt zestresowana, by zacząć rozmowę. Nie chodzę na imprezy, by nie przeżywać tych katuszy- wyznaje. Jednak zabiera głos w ważnych sprawach. Bierze udział w demonstracjach ruchu Black Lives Matter, otrzymała nagrodę za wspieranie młodzieży LGBT+, działa też na rzecz równouprawnienia płci. Zaangażowała się w program Global Girl Alliance stworzony przez Michelle Obamę, którego celem jest umożliwienie dziewczętom na całym świecie równego dostępu do edukacji. Zapytana, co najbardziej ludzi w kobietach, odpowiedziała: Wolałabym pytanie, co najbardziej lubię w człowieku. Myślę, że życzliwość. Niektórzy są po prostu dobrymi ludźmi, mają w sobie coś wyjątkowego, co sprawia, że czujesz się przy nich bezpiecznie i szczęśliwie.

Łamie schematy, co pokazała dwa lata temu, projektując ubrania dla Tommy'ego Hilfigera. Stworzyła linię uniseks, do pokazu zaprosiła niemal wyłącznie czarnoskóre modelki, w różnym wieku, również te o pełniejszych kształtach. Ważne było dla niej, by nikogo nie wykluczać z powodu rozmiaru i typu figury. Linia cieszyła się wielkim powodzeniem. Zendaya nadal projektuje dla Hilfigera, w planach ma drugi sezon "Euforii", wydała też książkę dla młodzieży. Nic jej nie zatrzyma.

ZOBACZ TEŻ: Zendaya na randce z aktorem serialu "Euforia". Śmiali się i przytulali [FOTO]