W trosce o zdrowie mieszkańców Małopolski Unia dofinansowała program poprawy jakości powietrza w całym regionie. Samorząd przeszkolił i zatrudnił 60 eko-doradców, którzy pomagają mieszkańcom w walce ze smogiem. Doradzają, czym palić w piecach, jak pozyskać środki na wymianę pieca, jak poprawić efektywność energetyczną domu. Osoby, które wymieniły piec, przyznają, że to nie tylko duża oszczędność pieniędzy i czasu, ale też wyższy komfort życia i lepsze samopoczucie.

Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce, aby w Europie zapanował Zielony Ład. Do 2050 roku Europa ma się stać kontynentem neutralnym dla klimatu, co oznacza radykalne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i rezygnację z ogrzewania gazowego na rzecz ciepła z odnawialnych źródeł energii. Unia Europejska chce wyznaczać najwyższe standardy ochrony środowiska i stać się wzorem do naśladowania dla całego świata.

Wpisując się w tę strategię, Polska musi działać dwutorowo. Po pierwsze, ograniczyć negatywne skutki działalności człowieka, np. zachęcając do korzystania z transportu publicznego. Po drugie, inwestować w rozwój wiedzy i technologii, które pozwolą nam stopniowo przejść na zieloną energię. Sytuacja, w której budynek będzie ogrzewany za pomocą energii słonecznej z kolektorów, a prąd uzyskamy z paneli fotowoltaicznych na dachu, to dziś już nie science fiction, a rzeczywistość. Unia Europejska zamierza wspierać oba rozwiązania, przekazując nam środki finansowe i pomoc ekspertów.

Europejski Zielony Ład przyniesie ogromne oszczędności. Zmiana systemu ogrzewania naszych domów czy sposobu dojazdu do pracy przyniesie ulgę planecie i naszej kieszeni. Dalekowzroczność tej polityki to również szansa na pobudzenie innowacyjności polskich przedsiębiorstw. Dzisiejsze społeczeństwo pragnie łączyć zdrowy styl życia i dobre samopoczucie z życiem w zgodzie z naturą, dlatego Unia Europejska chętnie inwestuje w badania i rozwój, które zapewnią nam i naszym dzieciom lepszą, zieloną przyszłość.