"Zimna wojna" na shortliście do Oscarów 2019! W nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego, Akademia Filmowa ogłosiła tzw. shortlisty w dziewięciu kategoriach. To etap pomiędzy ustaleniem szerokiej listy 87 filmów mających szansę na nominację, a wyborem samych nominowanych. W tym roku, po raz pierwszy ogłoszono wszystkich półfinalistów na raz - zazwyczaj każda kategoria była ogłaszana osobno. Oprócz "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego, o nominację do Oscara walczyć będzie jeszcze osiem filmów, m.in. "Roma" (Meksyk), "Ajka" Kazachstan oraz "Winni" (Dania). Co ciekawe, na shortlistach znalazła się jeszcze jedna produkcja. "Komunia" Anny Zameckiej, także ma szansę powalczyć o statuetkę w kategorii Dokument.

"Zimna wojna" coraz bliżej nominacji do Oscara

"Zimna Wojna" w ubiegły weekend została najlepszym europejskim filmem 2018 roku. Polski film zostawił daleko w tyle konkurencję podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych 2018. Paweł Pawlikowski dostał też nagrodę dla najlepszego reżysera oraz dla najlepszego scenarzysty,  "Zimną Wojnę" nagrodzono również za montaż, a Joanna Kulig, która brawurowo wcieliła się w filmową Zulę - dostała nagrodę dla najlepszej europejskiej aktorki. Łącznie film zdobył aż pięć statuetek, a sukces w Sewilli sprawia, że coraz mocniej mamy nadzieję na oscarową nominację.

Jakie filmy oprócz "Zimnej wojny" znalazły się na shortliście do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny? 

  • "Sny wędrownych ptaków" (Kolumbia)
  • "Winni" (Dania)
  • "Werk ohne Autor" (Niemcy)
  • "Manbiki Kazoku" (Japonia)
  • "Ajka" (Kazachstan)
  • "Kafarnaum" (Liban)
  • "Płomienie" (Korea Południowa)
  • "Roma" (Meksyk) - jest faworytem w tej kategorii. Film otrzymał już Złotego Lwa w Wenecji, a także został nominowany do trzech Złotych Globów.

Spośród wymienionych filmów, członkowie Akademii będą musieli wybrać 5, które otrzymają nominację do Oscara. 

Trzymamy kciuki za "Zimną wojnę"!

Oscary 2019 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 24 lutego na 25 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku aż trzy szanse na Oscara ma polski film "Zimna wojna", koprodukcja CANAL+