Film "Zimna Wojna" Pawła Pawlikowskiego został uznany najlepszym filmem 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i pokonał 15 innych filmów, które walczyły w konkursie głównym. Były to m.in. "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "Krew Boga" Bartosza Konopki, "Pewnego razu w listopadzie" Andrzeja Jakimowskiego, "Twarz" Małgorzaty Szumowskiej, "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego, "Wilkołak" Adriana Panka oraz "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej. Film Pawlikowskiego, choć został już wyróżniony w Cannes za reżyserię, nie był wcale w tym roku faworytem do Złotych Lwów. Największe wrażenie na widzach i dziennikarzach podczas festiwalu zrobił nowy obraz Wojciecha Smarzowskiego „Kler”. Równie głośno podczas festiwalu było o obrazach "Ułaskawienie" Jana Jakuba Kolskiego oraz „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Czym zatem jurorów ujął film „Zimna wojna”. O czym opowiada?

"Zimna Wojna" - o czym jest nowy film Pawła Pawlikowskiego

Nowy film Pawła Pawlikowskiego opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. Pawlikowski jest reżyserem i autorem scenariusza „Zimnej wojny”. Napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Film kręcono w Polsce, we Francji i w Chorwacji. Film otrzymał Złote Lwy na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"Zimna Wojna" - będzie Oscar?

Film trafił do polskich kin 8 czerwca 2018. Film będzie zapewne polskim kandydatem do Oscara 2019. Nie od dziś mówi się też, że Joanna Kulig może dostać nominację do Oscara 2019 w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa. Czy tak się stanie? O tym przekonamy się już w lutym przyszłego roku.