"Zimna Wojna" polskim kandydatem do Oscara! To już oficjalna wiadomość. Nowy film Pawła Pawlikowskiego został wytypowany jako polska propozycja w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny" do nagród Akademii. O tym, że właśnie "Zimna Wojna" powalczy o Oscara 2019, zadecydowała komisja pod przewodnictwem Jana A. P. Kaczmarka, polskiego kompozytora, nagrodzonego Oscarem w 2005 roku za muzykę do filmu "Marzyciel" z Johnnym Deppem w roli głównej. "Zimna Wojna" to film nagrodzony Złotymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nowy film Pawlikowskiego wyróżniono też w Cannes - otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. W "Zimnej Wojnie" oglądamy popis doskonałego aktorstwa w wykonaniu Tomasza Kota, Joanny Kulig, Borysa Szyca i Agaty Kuleszy. Zachwycają także klimatyczne zdjęcia oraz muzyka, w tym polskie piosenki ludowe. O tym, czy "Zimna Wojna" otrzyma nominację do Oscara, dowiemy się ostatecznie 22 stycznia, podczas oficjalnego ogłoszenia wszystkich nominacji. Gala rozdania Oscarów 2019 odbędzie się natomiast miesiąc później, 24 lutego. Trzymamy kciuki za polski film!

Zagraniczny sukces "Zimnej Wojny" Pawła Pawlikowskiego

Nowy film Pawła Pawlikowskiego od momentu swojej wielkiej premiery na Festiwalu Filmowym w Cannes cieszy się wielkim uznaniem. Pawlikowski, który zdobył za "Zimną Wojnę" nagrodę w Cannes (najlepsza reżyseria)oraz wygrał Festiwal w Gdyni, stworzył kameralny melodramat z wybitnymi kreacjami Tomasza Kota i Joanny Kulig. Aktorzy wcielają się w zakochanych, którzy starają się być szczęśliwi w nieszczęśliwych okolicznościach. Nie potrafią żyć ze sobą, ale też bez siebie, a dodatkowo sytuacja w Polsce im nie sprzyja. "Zimna Wojna" promuje też polską muzykę ludową, prezentując fantastyczne sceny występów zespołu Mazurek. Pawlikowski zdradził w kilku wywiadach, że ma do tej muzyki szczególny sentyment. Zaś "Zimną Wojnę" zadedykował swoim rodzicom, dodając, że w pewnym sensie jest to film o nich. O filmie Pawlikowskiego pisały w samych superlatywach najważniejsze zagraniczne magazyny, w tym francuska edycja magazynu "Elle".

Joanna Kulig z nominacją do Oscara dla najlepszej aktorki?

Krytycy w Cannes zachwycili się nie tylko samym filmem "Zimna Wojna", ale i jego gwiazdą - Joanną Kulig. Polska aktorka odebrała gratulacje od samej Julianne Moore, a wielu dziennikarzy nazwało ją "objawieniem festiwalu". Rzeczywiście, występ w "Zimnej Wojnie" to najlepsza rola w karierze Kulig, która z pewnością otworzy jej drzwi do kariery zagranicznej. To gorący czas w życiu zawodowym gwiazdy. Na zakończonym niedawno 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Kulig wystąpiła m.in. w filmach "Kler" oraz "7 uczuć". Przed seansami można było obejrzeć też spot marki Reserved z Joanną Kulig i Jeanne Damas. Niestety, gwiazda nie pojawiła się na gali zamknięcia festiwalu w Gdyni, mimo że filmy, w których grała - "Kler" i "Zimna Wojna", zdobyły nagrody. Czy to dlatego, że Kulig jest w ciąży?