"Zimna wojna" z trzema nominacjami do Oscarów 2019! Lista nominacji do Oscarów została ogłoszona we wtorek, 22 stycznia. Film Pawła Pawlikowskiego, który zachwycił widzów na całym świecie, do listy sukcesów może dopisać kolejny, a zarazem najważniejszy. Polska produkcja doczekała się nominacji do Oscara 2019 w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny"! Co więcej, nominację za "Najlepszą reżyserię" otrzymał Paweł Pawlikowski, a Łukasz Żal za "Najlepsze zdjęcia". O tym, czy "Zimna wojna", Paweł Pawlikowski i Łukasz Żal sięgną po Nagrody Akademii Filmowej, dowiemy się już 24 lutego 2019 roku. Przypomnijmy, że film Pawła Pawlikowskiego ma na swoim koncie już tytuł Najlepszego Filmu na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2018, Najlepszego Filmu Zagranicznego podczas gali Critics' Circle Film Awards i Najlepszego filmu zagranicznego podczas gali National Board Of Review 2019. Oprócz tego "Zimna wojna" została nagrodzona pięcioma nagrodami EFA 2018 (Europejskie Nagrody Filmowe) oraz otrzymała cztery nominacje do nagród BAFTA 2019.

"Zimna Wojna" z trzema nominacjami do Oscarów!

O nominację do Oscara "Zimna wojna" walczyła z ośmioma innymi produkcjami nieanglojęzycznymi. Na ogłoszonej w grudniu shortliście do nagrody znalazły się również: "Sny wędrownych ptaków" (Kolumbia), "Winni" (Dania), "Werk ohne Autor" (Niemcy), "Manbiki Kazoku" (Japonia), "Ajka" (Kazachstan), "Kafarnaum" (Liban), "Płomienie" (Korea Południowa) oraz "Roma" (Meksyk). Ostatecznie filmy nominowane do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny" to:

  • "Kafarnaum" (Liban)
  • "Werk ohne Autor" (Niemcy)
  • "Roma" (Meksyk)
  • "Zimna wojna" (Polska)
  • "Manbiki Kazoku" (Japonia)

ZOBACZ TEŻ: OSCARY 2019 Nominacje - lista kandydatów do statuetki 

Faworytem do Oscara 2019 w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" jest meksykańska "Roma". Utrzymany w biało-czarnej tonacji film Alfonso Cuarona otrzymał do tej pory wiele ważnych wyróżnień. Został doceniony m.in. Złotym Lwem w Wenecji, dwoma Złotymi Globami, czterema nagrodami Critics Choice, a także aż siedmioma (!) nominacjami do nagród BAFTA.

 

Oscary 2019 obejrzymy na żywo tylko w CANAL+. W nocy z 24 lutego na 25 lutego stacja będzie transmitować zarówno wydarzenia z czerwonego dywanu, jak i ceremonię wręczenia statuetek. W tym roku aż trzy szanse na Oscara ma polski film "Zimna wojna", koprodukcja CANAL+