W Gdyni zakończyła się 40. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - najważniejszej polskiej imprezy filmowej.

Laureatką Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni została Małgorzata Szumowska za film "Body ciało".

W Konkursie Inne Spojrzenia nagrodzono Mariusza Grzegorzka za film "Śpiewający obrusik". W Konkursie Głównym nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski przyznano Agnieszce Smoczyńskiej za "Córki dancingu". Laureatką nagrody za Debiut Aktorski została Justyna Suwała za film "Body ciało", a statuetka za Najlepszą Charakteryzację trafiła do rąk Janusza Kaleja i Tomasza Matraszka za film "Córki dancingu". W kategorii Najlepsze Kostiumy nagrody przyznano Dorocie Roqueplo i Andrzejowi Szejnachowi, autorom kostiumów do filmu "Hiszpanka" Łukasza Barczyka.

Statuetkę za Drugoplanową Rolę Kobiecą przyznano Marii Semotiuk, nagrodę w jej imieniu odebrał ojciec. Równorzędną nagrodę za Drugoplanową Rolę Męską otrzymał Wojciech Pszoniak za film "Ekscentrycy, czyli po drugiej stronie słonecznej ulicy". W kategorii Scenografia nagrodę przyznano Jagnie Janickiej za film "Hiszpanka".

Laureatami nagrody za Najlepszy Dźwięk zostali: Marcin Jachyra, Kacper Habisiak i Marcin Kasiński za film "Body ciało". W kategorii Najlepszy Montaż uhonorowano Agnieszkę Glińską za film "Intruz" i film "11 minut". 

Statuetkę za Najlepsze Zdjęcia trafiła do rąk Jerzego Zielińskiego za film "Letnie przesilenie". W kategorii Najlepsza Muzyka nagrodę przyznano Pawłowi Mykietynowi, autorowi muzyki do filmu "11 minut". Najlepszym Scenariuszem 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni uznano pracę Magnusa von Horn za film "Intruz". Autor scenariusza jednocześnie jest reżyserem i debiutantem. Nagrodę za Główną Rolę Kobiecą przyznano Agnieszce Grochowskiej za film "Obce niebo".

Nagrodę Platynowych Lwów przyznano zaś Tadeuszowi Chmielewskiemu, reżyserowi takich filmów, jak "Ewa chce spać", czy "Jak rozpętałem II wojnę światową".

Nagrodę Specjalną, za oryginalność koncepcji reżyserskiej otrzymał Jerzy Skolimowski za film "11 minut". Nagrodą Srebrnych Lwów nagrodzono zaś Janusza Majewskiego za film "Ekscentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" oraz Włodzimierza Niderhausa, producenta filmu.