Biblioteka Narodowa już po raz czwarty zorganizowała Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli wyjątkowe spotkanie z pisarzami, aktorami, muzykami, literaturoznawcami i poetami w warszawskim Ogrodzie Krasińskich. W programie imprezy znalazły się m.in. spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbyło się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni. Największym zainteresowaniem cieszył się mecz poetycki z udziałem gwiazd. Na fioletowej scenie zmierzyły się dwie drużyny. W skład ekipy pod przewodnictwem Iwony Bielskiej weszli: Urszula Dudziak, Janina Paradowska, Katarzyna Warnke, Józef Pawłowski oraz Zbigniew Zamachowski. Kapitanem drugiej drużyny była Roma Gąsiorowska, a w jej składzie znaleźli się: Marian Opania, Piotr Głowacki, Joanna Brodzik, Rafał Mohr oraz Przemysław Wyszyński.

- Jana Kochanowskiego cenię od dziecka, dlatego tym bardziej cieszy mnie udział w meczu poetyckim tego szczególnego dnia. Język, którym pisał, zawsze do mnie trafiał - polszczyzna w jego wydaniu to majstersztyk - powiedziała Katarzyna Warnke.

Dla Joanny Brodzik udział w spotkaniu również był dużym wydarzeniem.

- To moje pierwsze od 5 lat lato, które spędzam w mieście, bo wcześniej pracowałam na planie serialu, dlatego ogromnie się cieszę, że jestem tu obecna i mogę wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu literackim. Nasz mecz mógł poszczycić się naprawdę świetnie dobranymi tekstami - poza Themersonem, recytowaliśmy także Młodożeńca, Gałczyńskiego, Tuwima, czy Jasieńskiego. Sądząc po reakcjach publiczności, podobało się! - dodała Joanna Brodzik.

Mecz poprowadził Grzegorz Markowski, a zwycięską drużyną okazała się Drużyna A, czyli team Bielskiej, choć publiczność miała twardy orzech do zgryzienia, bo "Ballada o mrówkojadzie" w wykonaniu Mariana Opani, czy "Tutli Putli" Joanny Brodzik, na pewno na długo zapiszą się w pamięci wszystkich zgromadzonych.