Zofia Wichłacz to nowa twarz na polskim rynku aktorskim. Znana z filmów Miasto 44 Jana Komasy  i Powidoki Andrzeja Wajdy już została doceniona! Zofia Wichłacz otrzymała tytuł wschodzącej gwiazdy Shooting Star.

Miasto 44 i Powidoki to tylko nieliczne filmy, w których mamy okazję docenić talent Zofii Wichłacz. Młode pokolenie aktorów rok w rok się powiększa. Z tego wielkiego grona wybija się jednak niewielu. Wśród nich są z pewnością Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz czy Dawid Ogrodnik, których talenty mamy okazję podziwiać na wielkim ekranie.

Wielką kopalnią talentów okazał się serial Belfer, w którym zobaczyliśmy nowe twarze – Paulina Szostak (jako Ewelina Rozłucka), Aleksandra Grabowska (jako Julia Molenda), Patryk Pniewski (jako Łukasz Tarczyński) czy Katarzyna Sawczuk (jako Joanna Walewska). Choć są dopiero na początku aktorskiej drogi, to już świetnie sobie radzą.  Co roku spośród wielu młodych talentów wybierani są tzw. Shooting Star, czyli aktorskie gwiazdy młodego pokolenia, które promuje się w Unii Europejskiej. W Polsce nominację do tytułu Shooting Star wręczono Zofii Wichlarz.

Kim jest Zofia Wichłacz?

Zofia Wichłacz zagrała w wielu polskich produkcjach – Miasto 44, Powidoki,Moralność pani Dulskiej czy Amok. Gościnnie wystąpiła również w paru odcinkach serialu Lekarze.  Jest córką operatora filmowego i scenografki, nic więc dziwnego, że aktorstwo ma w genach.  Największą popularność przyniosła jej rola Biedronki w filmie wojennym Miasto 44.

Zofia rozświetla ekran pogodnym współczuciem i wewnętrzną energią i zostaje w naszych oczach jeszcze na długo po tym, jak zgasną światła. Nie tylko chcemy patrzeć na nią w przyszłości, jesteśmy po prostu do tego zmuszeni" - czytamy w uzasadnieniu jury.

Shooting Stars to specjalny program stworzony przez organizację European Film Promotion (EFP). który ma za zadanie promować młodych i utalentowanych aktorów europejskich. Tytuły Shooting Stars przyznawane są co roku od 20 lat.  Oficjalnie tegoroczni Shooting Stars  zaprezentują się podczas 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Kandydaturę Zofii Wichłacz zgłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. Zofia Wichłacz została wyróżniona tytułem Shooting Star jako piąta osoba z Polski. W poprzednich latach doceniono: Agnieszkę Grochowską (2007), Agatę Buzek(2010), Jakuba Gierszała (2012) oraz Mateusza Kościukiewicza (2014).