W poniedziałek, 5 kwietnia 2021 zmarł Zygmunt Malanowicz. Aktor, który przed laty zagrał kluczową postać w filmie "Nóż w wodzie" miał 83 lata. Żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki, jaką pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor - czytamy we wpisie na Facebooku Teatru Nowego.

Kim był Zygmunt Malanowicz?

Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny. Aktor w Nowy Teatr. Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat! R.I.P. - tak Zygmunta Malanowicza pożegnał aktor Jacek Poniedziałek.

Zygmunt Malanowicz urodził się 4 lutego 1938 roku na Wileńszczyźnie w rodzinie polsko-rosyjskiej. Jego dzieciństwo było trudne - wychowywała go matka i rodzeństwo w trudnych wojennych i powojennych latach. Debiutował na szklanym ekranie jeszcze przed ukończeniem studiów w łódzkiej filmówce - w 1962 roku wystąpił w filmie Romana Polańskiego "Nóż w Wodzie". Rola przyniosła mu sławę, także na zachodzie. Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi ukończył z sukcesem w 1963 roku. Niestety, ze względu na nagonkę władz PRL Malanowicz przez kolejnych siedem lat nie zagrał ani jednej pierwszoplanowej roli w kinie. W późniejszym okresie aktor występował m.in. filmach Andrzeja Wajdy i Bohdana Poręby oraz w popularnych serialach. Do końca życia grał w teatrze - od wielu lat związany był z warszawskim Teatrem Nowym. 

Zygmunt Malanowicz - najważniejsze role

Najbardziej znamienitą rolą w dorobku Zygmunta Malanowicza była kreacja z filmu "Nóż w wodzie". W 1969 roku zagrał w "Polowaniu na muchy", a rok później w "Krajobrazie po bitwie" (oba w reżyserii Andrzeja Wajdy). Aktora mogliśmy podziwiać także w "Znakach na drodze", "Trądzie""Hubalu", czy "Polonia Restituta". W kultowym serialu "Dom" wcielił się w postać Tomasza Ciećwierza - oficera ludowego wojska polskiego zniszczonego przez system komunistyczny. Powrotem do polskiego filmu były "Tulipany" w reżyserii Jacka Borcucha. Aktor nieprzerwanie od debiutu w latach 60. występował na deskach teatralnych. Związany był z m.in. z Teatrem Ludowym w Krakowie, Teatrem Powszechnym w Łodzi oraz warszawskimi teatrami - Studio, Dramatycznym, Rozmaitości, a od 2008 roku z Teatrem Nowym Krzysztofa Warlikowskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Wiesław Wójcik nie żyje. W serialu "Korona Królów" brawurowo wcielał się w postać króla Władysława Łokietka